Bude to vůbec poprvé v historii petrovického sportu, co bude obec zastupovat nějaký klub či sportovní jednota v prvních dvou nejvyšších republikových soutěžích v jakýchkoliv sportech!

Svěřenci trenéra Michala Deuse otočili barážovou sérii s Rožnovem ve svůj prospěch a nahradili soupeře v prvoligovém pelotonu.

Nebylo to vůbec snadné, neboť Petrovice prohrávaly 0:1 i 1:2 na zápasy, ale v rozhodujícím utkání v Rožnově vyhrály, sérii ovládly 3:2 na zápasy a oslavy mohly propuknout.

Probrali se v pravý čas

Co lze u týmu vypíchnout, je určitě značná psychická odolnost hráčů. Nejen, že do baráže nastupovali po prohraném finále Národní ligy se Slovanem Havířov, nad kterým vedli už 2:0 v sérii, ale i v samotné baráži prohrávali. V prvním utkání navíc na půdě Valachů schytali debakl 2:14.

Petrovický tým se po Slovanu těžce dával dohromady. „Situace opravdu jednoduchá nebyla. Ze zápasového stavu 2:0 jsme prohráli 2:3, spoustu hráčů to demotivovalo, protože cíl byl jasný – vyhrát soutěž," připustil tajemník petrovického klubu Martin Vlček.

I proto odjelo k prvnímu utkání do Rožnova jen torzo prvního mužstva. Přidala se zranění, nechuť hráčů jet na venkovní zápas a výsledkem byl debakl 14:2. „Paradoxně nám to pomohlo. Jednak jsme se dali dokupy, ale hlavně nás Rožnov podcenil. Nejspíš si tam řekli, že nám budou dávat patnáctku každý zápas. Ale mezi spodkem první ligy a špicí druhé ligy žádný rozdíl není. Cítili jsme, že na ně máme. Herně jsme byli lepší a po druhém utkání doma jsme si úplně ověřili, že se dá hrát a vyhrát," porovnával Vlček jednotlivá utkání.

Obrovskou sinusoidu výkonů prokazoval mladý gólman Martin Janík, který se po úvodním debaklu otřepal, ve druhém zápase zavřel bránu a výhra Petrovic 2:0 byla na světě.

Také v dalších zápasech byl oporou, stejně jako Martin Szweda, který v sezoně sbíral zkušenosti v superligových Otrokovicích, či Dominik Chvastek, což byl rozdílový hráč. Loni ještě junior si letos zahrál za FBC Ostrava a ligové zkušenosti se mu hodily.

Florbalisté ZFK prokazovali letos dobrou připravenost.Zdroj: Michal Chadim

„Dá se říct, že sestava ve zlomovém druhém utkání byla hodně podobná té, ve které jsme odehráli první ostudný zápas. Od druhého utkání ale nastal obrat. Nejen v myšlení hráčů, ale především v nasazení a nesmírné obětavosti. Snad nikdy předtím jsem kluky neviděl tak bojovat. Jezdili doslova po zadku, vrhali se do střel, blokovali a všichni si na hřišti pomáhali. Nastartovalo nás to k výjimečnému obratu," uznal Vlček.

Už se na první ligu těší

Svým dílem k malé senzaci přispěla i odbornost trenéra Michala Deuse. K titulu s Vítkovicemi si nyní může mladý trenér přičíst postup do první ligy a právě v osobě hlavního trenéra lze spatřovat zásadní vliv na herní progres celého týmu během celé sezony, nejen v baráži s Rožnovem.

„Přišlo mi, že jsme byli na zápasy lépe takticky připraveni než Rožnov. Ono to vyplývalo z trenérovy metodiky už během sezony. Klukům sice delší dobu trvalo, než se v tom začali orientovat, ale když si pak každý na place plnil, co měl, a přidal k tomu nezbytné srdíčko, bez kterého to nejde ani v poslední soutěži, tak jsme se rázem dočkali výsledků, na které jsme tak dlouho čekali," dodal Martin Vlček.

Petrovický klub tak poslal svou obec do celorepublikové soutěže, což bude pro Petrovice samotné skvělou vizitkou. Ovšem budou na ni peníze?

„Už na tom v klubu pracujeme. Peníze budou, rozhodně si vyšší soutěž chceme vyzkoušet," přitaká Vlček. „Už kvůli samotným hráčům a pro jejich herní pokrok. Kluci se na ligu těší. Nárůst finančních prostředků nebude tak markantní. Za prvé nám pomůže, že v soutěži jsou oba havířovské kluby a ty cesty k českým soupeřům se taky dají přežít. Je tam čtyřikrát výjezd do Prahy, kam se dá v pohodě dopravit vlakem, takže o tolik nám náklady nestoupnou a časově to bude podobné. I ve druhé lize jsme museli cestovat ke vzdáleným soupeřům z jižní Moravy a občas se jezdilo po vesnických cestičkách," porovnává Vlček.

Výsledky baráže:
Rožnov p. R. – Petrovice 14:2 (Plonka, Chvastek)
Petrovice – Rožnov p. R. 2:0 (Chvastek, Oborák)
Petrovice – Rožnov p. R. 3:7 (Oborák 2, Michalík)
Rožnov p. R. – Petrovice 5:7 (Chvastek 3, Čížek 2, Szweda, David)
Rožnov p. R. – Petrovice 4:6 (Kopelec 2, Oborák 2, Mrkva, Szweda)

Sestava Petrovic: Janík, Široký, Palovský – Šmída, Lázók, Mrkva, Daubner, Kopelec – Oborák, Čížek, Chvastek, Szweda, Schulhauser, David, Kašpar, Ochodek, Michalík, Plonka, Rychlý, Madecký.