Ostravané živili pětapadesát minut naději, že se vyhnou baráži. V krásné bitvě posledního 14. kola první ligy s Havířovem jim však poslední naději vzala čtvrtá pětka položená hostujícím celkem.

Za ni následoval bonusový bod, po němž bylo jisté, že Ostravané už nemají šanci rivala v tabulce předstihnout. Nebylo tak divu, že když Leon Sittek položil, lavička Havířova vyletěla nadšením.

„Určitě jsme si oddechli, plusový bod jsme potřebovali, protože spoléhat na to, že by případná prohra byla menší než sedm bodů, to by bylo hodně ošidné. Na tom nelze stavět," řekl trenér Havířova Radomír Kloda, jehož tým po vítězství 32:22 bral potřetí v historii i Slezský kylof.

Přitom lepší vstup měli domácí. Michal Havránek už v první minutě dal Mariánským Horám náskok 7:0. Jenže zkušenější Havířov se nezalekl a do přestávky otočil. A i když Havránek předvedl na startu druhé půle opět skvělý úvod, již zmíněná čtvrtá pětka přinesla na stranu hostů potřebný klid.

„Právě zkušenost celý zápas asi rozhodla. Nám se navíc vrátili do sestavy dva hráči, kteří na podzim už nehráli, z čehož plynulo stmelení mančaftu, které mladí kluci ještě potřebují," uvedl Kloda.

Podobného názoru, že určující pro výsledek duelu byly hlavně zkušenosti, byl také kouč ostravského mužstva Rob Vann. „Kluci hráli dobře, předvedli atraktivní ragby a plnili, co jsme si v šatně řekli. Snahu jim nelze upřít, ale vyrobili jsme řadu chyb a několik nadějně vyvíjejících se útoků nedotáhli do konce. Kvůli tomu jsme teď z výsledku zklamaní," popsal své pocity Vann.

Do baráže podle něj Mariánské Hory nasměroval nepříliš vydařený podzim. „Bylo tam pár vysokých porážek. Ty se nám vymstily," přiznal. V jediném souboji o poslední šanci přivítá loňský účastník extraligy rezervu Vyškova. „Máme se na co těšit. Je to silný, běhavý soupeř. Myslím si ale, že jsme připravení a každopádně to zvládneme," je na závěr přesvědčený Rob Vann.

A Havířov? Ten do baráže nechtěl. „Rozhodně ne. Co mám informace, tak Vyškov do první ligy chce. Ve druhé lize musí jezdit štreky přes celou republiku, tady má více moravských mančaftů. Ale také se uvažuje o rozdělení první ligy na českou a moravskou část. Musíme si počkat a necháme se překvapit," informoval sekretář havířovského klubu Karel Gaman.

Sokol Mariánské Hory – RC Havířov 22:32 (10:19)

Body: Havránek 17, R. Krempaský 5 – Sittek 10, A. Kloda 10, J. Hanák 5, Fajkus 5, Harenčák 2. Rozhodčí: Žilka – Tůma, Juřica. Pětky: 3:4. ŽK: Macháček (H). Diváci: 250.

Havířov: Sittek, Fajkus (69. Trtek), Indrák – Aberle, Duda – Leroch, Macháček, J. Hanák – O. Kloda – M. Krempaský, Pavel Kozubík (75. Benčík), A. Kloda, F. Hanák, Harenčák – Petr Kozubík (62. Badura). Trenér: Radomír Kloda.