Tentokrát budou mít výhodu domácího prostředí Ostravané, kteří v polovině září vyhráli na půdě soupeře 11:7. A co víc, svěřenci skotského kouče Roba Vanna jdou do derby z první pozice v tabulce, kterou jim zajistila v neděli přesná trefa Petra Juchelky z posledního kopu a těsné vítězství 36:33 nad brněnskou Bystrcí.

„Zbytečně jsme si zápas zkomplikovali, mohli jsme vyhrát ve větším klidu. Na druhé straně řada kluků hraje kvůli zraněním jiných hráčů na jiné, než své obvyklé pozici. To ovlivňuje naši hru, přesto jsme schopni soupeře porážet,“ připomněl Vann.

Trenér Havířova Patrik Kovács by naproti tomu měl mít kompletní kádr. Zároveň si uvědomuje, že derby je pro jeho tým poslední šancí, jak ještě oživit naděje na dobré umístění. „To znamená posun na druhé místo, protože první dvě pozice zaručují v play-off výhodu domácího prostředí. I tak už to bohužel nemáme ve vlastních rukách,“ uznal Kovács.

V Havířově berou vzájemný zápas s Ostravany prestižně. „Hraje se o tradiční Slezský kylof, to pro nás něco znamená. Máme o motivaci navíc, soupeři totiž chceme odvést porážku z našeho hřiště, kde opravdu nejsme zvyklí ztrácet“ pousmál se Kovács.

Podobně mluví také Rob Vann. „Při vším respektu k jejich týmu, poznamenaly je odchody starších hráčů, takže pomalu přichází naše doba, kdy bychom měli vzájemné zápasy vyhrávat. Myslím, že máme na to, abychom uspěli i v neděli,“ podotkl kouč Mariánských Hor.

Kovács by zase měl mít k dispozici kompletní kádr, což také svědčí o snaze Havířova vyhrát prestižní derby. „O posledním víkendu jsme nehráli, takže jsme měli možnost doléčit drobné šrámy a budeme připraveni. Těší mě i zařazení a hlavně forma tří našich juniorů, útočníků, které jsme úspěšně zabudovali do týmu,“ zakončil kouč Havířova.