Díky neustálým svazovým čachrům se soutěžemi si letos zahrají systémem jaro – podzim v takzvané Moravské lize, což je vlastně prvoligová soutěž, která je rozdělena na dvě skupiny. Zatímco v té české hraje sedm týmů, v moravské jen čtyři.

„Naším jednoznačným cílem je skončit do třetího místa, protože první tři celky z každé skupiny si zahrají nově vytvořenou soutěž Národní ligu. Zbytek bude hrát druhou ligu, ale když se podíváme na složení české skupiny, jsou tam mančafty jako Nýrsko, Rakovník, Karlovy Vary a hrát pak druhou ligu zrovna s nimi – jako jediný moravský účastník – to bude za trest,“ naráží trenér Havířova Patrik Kovács na dlouhé vzdálenosti k zápasům u soupeřů a tím pádem ekonomicky nevýhodnou situaci.

V zimě pracovali v klubu na individuální technice hráčů.Zdroj: Michal Polák

Začali kontumační prohrou

Novou soutěž hodlali ragbisté rozehrát vítězně už o víkendu, jenže k utkání do Brna neodjeli. „Ještě ve středu nás bylo aspoň sedmnáct, ale jeden hráč se zranil, další měli pracovní povinnosti nebo jiné důvody a nakonec se nás sešlo před odjezdem jenom třináct, z toho jeden junior. Nechal jsem demokraticky hlasovat, jestli máme vůbec djet, ale to byla chyba. Nejeli jsme a navíc máme kromě pokuty i minus bod za kontumační prohru. Příště musím direktivně nařídit, že se prostě jede. Sice bychom s tou Bystrcí prohráli, ale aspoň bychom neměli minus bod v tabulce,“ štvalo Kovácse.

Přestože začátek nové sezony se tedy moc nepovedl, vyhlídky do budoucna jsou pro Havířov po pěti hubenějších letech příznivější. „Před dvěma lety jsme začali s procesem omlazování kádru, a to se nám daří. Zatímco předtím jsme měli věkový průměr 33,2 let a byli jsme suverénně nejstarším mužstvem, letos už je to 28 let a příští rok bychom se měli dostat někam k číslu 25, což je ideální věk,“ plánuje Kovács.

Za postupným omlazováním stojí začleňování juniorů do sestavy. „K podzimu by do áčka mělo přejít až dvanáct juniorů. Někteří s námi už trénují půldruhého roku, někteří půl roku. Máme tam šikovné Slováky, jedenáct jich je v reprezentačním výběru, a pokud se nám podaří zapracovat všechny do týmu, s havířovskou budoucností bych to viděl docela pozitivně,“ vypráví trenér.

V zimě se svým týmem pracoval zejména na individuální technice hráčů. „Česky – zaměřili jsme se na zručnost, protože to je alfa a omega kombinační hry. Některé přihrávky, které jsme vyráběli, byly doslova příšerné. Tady se situace zlepšila. Věnovali jsme se i obranným a útočným postojům, jak správně v daných situacích přistupovat k protihráči. To je obrovsky důležité, protože pokud máme být úspěšní, a my chceme, pak je potřeba vypilovat základní vlastnosti k dokonalosti. Musí tam být zažitý automatismus na určité herní situace,“ podotýká Patrik Kovács.

Tak snad hráči hned v dalším utkání ve Zlíně předvedou herní progres.