Fiasko? Z pohledu předsezonních ambicí asi ano. Je třeba ale zohlednit objektivní příčiny neúspěchu. „Prakticky celé září se potýkáme s hromadou zraněných hráčů. Do Budějovic jsme odjeli jen ve čtrnácti lidech, a aby nás bylo patnáct, nabrali jsme takříkajíc jednoho hráče cestou (Martina Šťastného – pozn. aut.). Původně se na to utkání šel jen podívat, nakonec si zahrál, abychom byli aspoň kompletní,“ přidal perličku hrající trenér Havířova Patrik Kovács, čímž zároveň připomněl, že ragby se hraje v patnácti hráčích.

Výsledek samotný označil za krutý. „Budějovice vyhrály zaslouženě, o tom není sporu, ten bodový rozdíl ale nemusel být tak značný. Měli jsme několik akcí slušně rozjetých, ale nepodařilo se nám položit víc než jednou. Na čtyři pětky to ale klidně být mohlo a hned by ten výsledek vypadal jinak,“ zalitoval Kovács předhozů či dalších chyb při útoku, které u Havířovanů rozhodčí viděl.

Budějovice si tak připsaly ve vzájemných soubojích s Havířovem premiérové vítězství, ovšem jednalo se o vítězství Pyrrhovo, neboť mezi první kvartet se Jihočeši také nedostanou, i kdyby se rozkrájeli. Na čtvrtý Zlín totiž ztrácejí kolo před koncem nedostižných šest bodů.

I přes debakl vyzdvihl trenér Kovács výkon Vlastimila Tržického, což je ročník 1962(!), přesto vydržel v tempu celých osmdesát minut. „Projevila se nesehranost, protože tím, že nás bylo tak málo, odehráli někteří kluci utkání na pozicích, které nemají natrénovány. To se na souhře logicky podepíše,“ vysvětloval Kovács, který sám nehrál v první řadě, ale na postu vazače, což není jeho parketa.

Ocenil ale výkon mladých hráčů Romana Barabáše, Daniela Kričfalušije či Petra Musila, kteří se sympaticky snažili o organizaci hry. „I když ten výsledek vypadá, jak vypadá, z výkonu mužstva špatné spaní mít nebudu,“ ujistil Kovács. „Hlavně ty výkony mladých jsou příslibem do budoucna,“ dodal.

Havířov teď čeká poslední utkání prolínačky. Bude se hrát v neděli znovu v Ostravě na hřišti Mariánských Hor, neboť stav domácího trávníku po nedávných Havířovských slavnostech je nadále tristní. „Špatné na tom je, že nám koncem září skončí sezona. Nemůžeme si dovolit pět měsíců stát. Aspoň ještě měsíc a půl je potřeba hrát. Podle všeho se přihlásíme na nějaké turnaje sedmičkového ragby. Hlavně mladší kluci potřebují herní praxi,“ vysvětlil Kovács.

RC České Budějovice – RC Havířov 54:7 (33:0)

Pětky: 8:1. Rozhodčí: Kuettner. ŽK: 0:1. Diváci: 200.

Body Č. Budějovic: Vrchota 19, Šlégl, Kotyz, Strejček, Anderle, Žídek, Šimeček a Hajna po 5.

Havířov: Musil, Bazger, Tržický, Aberle, N. Sittek, Šťastný, Kričfalušij, Kovács, Regec 2, L. Sittek, Hladík, Birčiak, Barabáš 5, Lamač, Jan Uhlíř. Trenér: Kovács.