„Ale neznamená to, že bychom se skoro půl roku váleli,“ upozornil s úsměvem trenér ragbistů Patrik Kovács, stále platný aktivní hráč mužstva.

To, že ragbisté rozehrají II. ligu zároveň neznačí, že by měli oproti podzimu spadnout o úroveň níž. To se jen Česká ragbyová unie správně rozhodla své soutěže pojmenovat klasicky, jako se kdysi pojmenovávaly všechny soutěže v kolektivních a dalších sportech. Ještě před příchodem různých extralig či superlig.

Nejvyšší soutěž se tak z extraligy změnila na I. ligu. Bude mít osm týmů. Druhá nejvyšší soutěž se nebude jmenovat první, ale druhá liga. Také bude mít osm účastníků. Jasné a přehledné.

Havířov si po posledním utkání starého roku v jakési dodatečné soutěži, takzvané národní lize, zajistil na podzim třetí místo a čekal, zda se do nejvyšší soutěže přihlásí vítěz ze Zlína či druhá Přelouč.

„Tajně jsme doufali, že by to mohli odmítnout, ale dopadlo to tak, že si to po letech chtěl Zlín zkusit, čemuž se ani nedivím, a přeji mu, aby se mu v první lize dařilo. Ještě jsme zkusili oslovit unii o dodatečné zařazení našeho týmu do soutěže, ale podle předpokladů nám nebylo vyhověno. Musíme si to holt uhrát na hřišti,“ vysvětlil Patrik Kovács.

V druhé lize se tak utká s některými starými známými - Přeloučí, Českými Budějovicemi, Mariánskými Horami, Bystrcí, pražskými Petrovicemi, Iuridicou a nováčkem z Nýrska.

„Osmička týmů v obou soutěžích přispěje k důstojné úrovni a přehlednosti soutěží. Ne, že by se o to unie nepokoušela už v minulých letech, ale ostatní týmy prostě neměly k dispozici tolik hráčů ani kvalitu na to jít o level výš,“ upozornil Kovács.

Bude atraktivní play off

Systém soutěže je následující. Na jaře sehrají týmy mezi sebou jednokolovou „rundu“, každý tým tak odehraje sedm utkání. Nejlepší čtveřice zůstane ve druhé lize, k ní se připojí dva nejhorší celky z první ligy a na podzim těchto šest týmů odehraje mezi sebou dvoukolovou soutěž. Na každý tým tedy čeká porce deseti utkání. Vše bude završeno vyřazovací částí čili play off. Nejlepší dva celky (finalisté soutěže) postoupí pro sezonu 2020 mezi českou elitu. Na rozdíl od hokeje si mezi sebou ještě zahrají finále, aby byl znám vítěz soutěže.

A co bude s druhou čtveřicí jarní části? „Druhá čtveřice spadne o úroveň níž k ostatním klubům třetí ligy, které své schopnosti teprve rozvíjejí. Mezi druhou čtveřicí my rozhodně být nechceme,“ dodal Kovács. O první čtyřku se ale rozpoutá boj, protože adeptů na čtyři místa je pět. „O to víc se musíme v prvním zápase snažit, abychom získali maximální počet pěti bodů. Pražská Iuridica je ideální soupeř na rozehrání, nebude to lehké, ale v našich silách rozhodně je soupeře porazit větším rozdílem. V soubojích s Nýrskem, Iuridicou a brněnskou Bystrcí musíme pokud možno uhrát co největší počet bodů,“ přeje si hrající kouč Havířovanů.

Skončil Martin Duda

A co posily? Po podzimu Kovács avizoval, že bez nových hráčů to nepůjde. „Chtěli jsme posílit o nové borce do třetí řady, poohlédnout se po nějakých skokanech pro autová vhazování. Tím, že jsme se nedostali do nejvyšší soutěže, jsme se nemuseli poohlížet jinde, ale zaměřili jsme pozornost do vlastních řad. Vyhlédli jsme si dva talentované juniory, kteří nám herní a fyzické dispozice naplňují. Jde o dvoumetrového Dominika Wardase a Daniela Kričfalušije,“ přiblížil Kovács.

Havířovské ragbisty čeká na jaře sedm utkání. Potřebují být v první čtveřici.Zdroj: Michal Polák

Naopak na jaře už nebude moci počítat se zkušeným Martinem Dudou. Opora týmu ukončila kariéru ze zdravotních důvodů. Kvůli těm pracovním zase skončil Jiří Hanák. „Sice slíbil, že když to jen trochu půjde, tak nám ještě pomůže, ale je tak pracovně i civilně vytížený, že s ním spíš nepočítám,“ uznal Patrik Kovács.

Jaro odstartuje havířovským ragbistům v neděli 31. března ve 14 hodin prvním utkáním s Iuridicou.