Aby se tam dostali, bude potřeba porazit ještě někoho z trojice České Budějovice, Zlín, Slavia Praha, což bude složité, ale v možnostech havířovského kádru to rozhodně je.

Havířované přišli proti Bystrci o domácí prostředí, protože v Havířově probíhaly o víkendu Havířovské slavnosti, které se konají právě v areálu hřiště Slavie, nicméně ani ostravské prostředí, kde hrávají Mariánské Hory, tedy spřátelený klub Havířova, není pro hráče nijak neznámé, takže si s adaptací celkem snadno poradili.

„S adaptací ano, se soupeřem to bylo horší. Nevyvíjelo se to podle mých představ a soupeř nás zatlačil do hluboké defenzivy,“ připomněl hrající trenér Havířova Patrik Kovács poločasové vedení Brňanů o pět bodů.

Naštěstí pro „domácí“ byla jejich obrana oproti zápasu v Přelouči daleko účinnější a koncentrovanější. „Až na dva průniky jsme odolali a sami potom v závěru poločasu dokázali položit, to bylo docela stěžejní,“ ohlížel se zpětně za utkáním Kovács.

Jaké byly poločasové pokyny? „Že musíme daleko více útočit a hrát rukama. Ukázalo se to jako správná taktika, protože v průběhu nějakých dvaceti minut jsme výsledek otočili,“ pochvaloval si.

Náskok daly Havířovanům úspěšný mlýn, po kterém prorazil Patrik Leroch, a kop Jakuba Uhlíře po pětce. Pak Havířov ještě předvedl hezkou kombinaci z hloubi vlastního pole, po které položil Jan Uhlíř. Domácí vedli 21:12, ale hosté se ještě nevzdali. „V poslední desetiminutovce jsme i vinou nucených střídání ztratili drajv a soupeři se málem podařilo zápas otočit. Měli jsme i štěstí,“ přiznal Kovács.

Narážel na samotný závěr utkání, kdy Bystrc položila, pak přidala dva body za kop po pětce a za stavu 21:19 mohla položit rozhodující pětku nebýt obětavého zákroku Birčiaka, který nevzdal pokus zastavit jednoho z bystrckých rojníků, který se tři minuty před koncem řítil prázdným prostorem do havířovského brankoviště. Složil ho těsně před brankovou čárou.

Brňané svůj poslední útok protaktizovali. Přes řev z brněnské střídačky: „Kopejte na branku!“ se hráči místo kopu rozhodli pro rozehrání s nadějí na dosažení čtvrté bonusové pětky. Havířov je však ubránil, dokonce dvakrát, a Bystrc prohrála.

RC Havířov – RC Bystrc 21:19 (7:12)

Pětky: 3:3. Rozhodčí: Žilka. Bez ŽK. Diváci: 126.

Havířov: Aberle, O. Benčík, Kovács, Birčiak, Titěra, Wardas 5 (75. N. Sittek), L. Sittek (47. Bazger), Leroch 5 (50. Hodas) – Jakub Uhlíř 6, Walek – R. Benčík (66. Tržický), Trtek, Barabáš, Regec (47. Hladík) – Jan Uhlíř 5. Trenér: Kovács.

Body Bystrce: Opravil, Černohorský a Holý po 5, Putna 4.