Ragbyové soutěže v Česku jsou už několik let v přestavbě, letos se změnil dlouholetý systém podzim - jaro na obrácený.

Extraliga se hraje dvoukolově, vrchol bude mít v listopadu, ale změnila se i struktura nižších soutěží, které začaly na jaře eliminační první ligou. Do podzimní národní ligy pak postoupily první tři týmy z české a moravské skupiny I. ligy, ostatní budou hrát takzvanou druhou ligu.

Ragbisté pokračují v sezoně takzvanou národní ligou.Zdroj: Josef Pintér

Moravská první liga měla docela šokující průběh, když dlouholetý outsider Zlín, který v posledních letech končil poslední nebo nejlépe předposlední, se najednou vyšvihl do čela a vyhrál soutěž bez porážky se ziskem 29 bodů.

Týmy Havířova, Mariánských Hor a brněnské Bystrce se rvaly do posledního kola alespoň o bonusové body, aby si udržely zbývající dvě postupová místa. Černého Petra nakonec dostala Bystrc a sestoupila, bodový rozdíl však byl minimální – třetí Havířov získal 13 bodů, Mariánské Hory 12 a Bystrc 11.

Havířov a Mariánské Hory budou mít nyní v národní lize těžkou pozici, pravděpodobně nepřekročí svůj jarní stín, a třebaže například Havířov povolal osvědčené harcovníky ze sportovního důchodu, aby pomohli hlavně mladým juniorům zvládnout psychickou zátěž soutěže, Mariánské Hory podle slov trenéra Jaroslava Kaňáka spíše ztratily na síle. Tři mladí nadějní hráči odcházejí, dva do klubů nižších francouzských soutěží, jeden jde studovat do Prahy a chce hrát za Tatru Smíchov.

Ragbisté pokračují v sezoně takzvanou národní ligou.Zdroj: Michal Polák

Třebaže národní liga začíná až 9. září, Havířov musí svůj zápas prvního kola s Českými Budějovicemi předehrát už tuto neděli 2. září (od 14 hodin), o týden později proběhnou na ragbyovém hřišti Havířovské slavnosti. České Budějovice vede odchovanec Havířova Zdeněk Bílský a pod jeho vedením se Budějovice vyšvihly mezi špičku české skupiny I. ligy a prohrály jen s lídrem Přeloučí docela přijatelným výsledkem 17:29.

Havířov má za sebou krátké víkendové soustředění, v jehož závěru si zajel otestovat výkonnost proti momentálně pátému týmu extraligy Vyškovu. Podle kouče Patrika Kovácse to Havířovu šlo jen v první půli, kterou prohrál 14:31, ve druhé po prostřídání už na silného soupeře nestačil vůbec a celkově prohrál 14:59.

Karel Gaman