Ti měli v zápase sedmdesátiprocentní územní převahu a dominovali v držení míče. Charakteristické pro výkon Havířova bylo, že hrálo patnáct jednotlivců a ne tým.

„Bohužel to platilo i o jindy kompaktním roji,“ uznal zklamaně trenér Havířova Patrik Kovács, jehož tým navíc ztratil reálnou naději na obsazení druhého místa v tabulce, a tím i výhodnější pozici pro boje v play off.

Ostravané tlačili hned v úvodu, kdy obrana Havířova pracovala spolehlivě. Postupně se však v jejich řadách začaly objevovat trhliny, a když sami Havířované nabízeli nepřesnostmi míče soupeři, začalo se skóre hýbat ve prospěch Mariánských Hor.

Krajské ragbyové derby ovládly Mariánské Hory (v červeném). Havířov čeká těžká fuška.Zdroj: Lukáš Kaboň

Havířov se pokoušel o prolomení obrany soupeře, jenže ten byl velmi dobře připraven. Hráče Havířova okamžitě izoloval a těm s míčem se tak nedostávalo včasné podpory.

Jediná bodová akce hostů byla ovšem pěkná. Několikaminutovou převahu a pobyt na polovině Ostravských využili hosté ke trestným kopům, a ten poslední ve 20. minutě dokázali využít. Nepovedlo se to sice po autu a maulu Patrikovi Lerochovi, který skončil pár centimetrů před lajnou, ale po rucku vynesl míč na zavřenou stranu Filip Filipiak a jeho razance na obránce platila – prorazil. Jenže to bylo vše.

Ostrava trestala chyby a nevýraznou hru Havířova, kterému tentokrát nepomohli rojníci. Citelně scházel Jiří Hanák.

Krajské ragbyové derby ovládly Mariánské Hory (v červeném). Havířov čeká těžká fuška.Zdroj: Lukáš Kaboň

S rolí mlýnovky se skvěle vyrovnal Michal Peter, ale Leonu Sittkovi post útokovky nesedl, hru neřídil, dispečerskou úlohu nesplnil a ostatní jej nepodpořili a spíše herně paběrkovali.

„Nešlo nám to,“ uznal trenér Kovács. „Marně jsme hledali cestu do brankoviště domácích, v útoku nám scházela účinná podpora,“ upřesnil, kde byl zásadní problém.

Ovšem má to i svůj důvod – míčová technika a taktické návyky se tvoří v tréninku, ovšem těch několik trénujících hráčů je na náročný zápas málo. Pak vázne souhra a protože hostující hráči Olomouce na tréninky mužstva nejezdí, tím pádem ani nelze cvičit útočné kombinace. Hráči Žiliny jsou sice k dispozici alespoň jednou za dva týdny, ale ti zase nemají tolik zkušeností. Zatím začarovaný kruh.

Sokol Mariánské Hory – RC Havířov 19:5 (13:5)

Pětky: 1:1. Rozhodčí: Kohout. ŽK: Madry (MH). Diváci: 200.

Body M. Hor: Juchelka 14, Chromulák 5.

Havířov: Šťastný, Kovács (Fajkus, Tržický), Macháček, Aberle, Birčiak, Leroch, Kolodziejczyk (Spurný), Filipiak 5, Peter (Regec), Sittek, Hladík, Barabáš, Lamač, Wardas (Kolárik), Walek.