RC HAVÍŘOV – RC PRAGA 19:13 (0:6)

Nevydařený zápas minulý týden na Pragovce už předem posouval možnost úspěchu Havířovanů do oblasti holé teorie. Byl spíš přirovnáván k zázraku, který se však nestal. Osmadvacetibodový náskok Pragovky byl příliš velký a havířovští hráči ho podle očekávání nebyli schopni zlikvidovat. Přesto se celý zápas snažili a s věrnými diváky se rozloučili výhrou. Na domácích bylo na první pohled patrné, že hrají pod tlakem a díky tomu ztrácejí zbytečnými chybami řadu míčů.

Praga začala utkání lépe. Hned po výkopu se usadila na polovině domácích a držela je do 4. minuty pod tlakem. Havířovští ragbisté se pod ním dopouštěli chyb v rozehrávce. Hosté diktovali vývoj hry a jejich snaha vyvrcholila další domácí chybou, po které Kudrna proměnil trestný kop. I v dalších minutách Pragovka kontrolovala hru a nechávala domácí tým těžce pracovat na zisku území, aby je pak lehce dlouhými a umístěnými kopy vracela do výchozích pozic. Kudrna využíval hlavně toho, že domácí útočníci stojí mělce, úspěšně překopával zvláště levou stranu havířovské útočné řady a získával zdarma desítky metrů území.

První náznak vážného útoku domácí předvedli teprve v 10. minutě. Akci rozběhl Leroch, zapojili se útočníci a po sérii trestných kopů s posunem za nedodržení desetimetrové vzdálenosti obránců měl Havířov výhodu autového vhazování pět metrů před brankovištěm Pragy, ale šanci si sám technickou chybou zmařil. Ve 13. minutě musel být zápas přerušen pro silný vítr a blízkou bouřkou. Ani po vynucené čtvrthodinové pauze se obraz hry moc nezměnil. Žádný drtivý nápor domácích nepřišel. Havířované se sice začali častěji dostávat na soupeřovu polovinu, ale tam po chybách ztráceli míče. V této fázi se jim nedařilo zpracování míčů z autového vhazování. S přibývajícím časem domácí zpřesnili hru a rázem byli lepší a začali se více prosazovat. Kdykoliv se dostali k míči, hráli kombinace s několika postupnými fázemi, do kterých se zapojovali jak rojníci, tak útočníci. Přes značnou převahu se však nedokázali prosadit. Velkou roli hrály opět nevynucené chyby při zpracování míče. Po několika nadějných akcích tlak ochabl a hosté po pětiminutové územní převaze ve 40. minutě díky dalšímu trestnému kopu Kudrny zvýšili na poločasových 0:6.

Praga začala lépe i po přestávce. Syrový šikovně poslal míč kopem do brankoviště, ale Petr Kozubík naštěstí pro domácí míč těsně před křídlem Pragy Novákem přiklepl. Brzy se aktivita přestěhovala na stranu Havířova. Domácí se snažili skórovat všemi možnými způsoby. Hlavní roli v dobývání hrál Pavel Indrák, ale neprorazil, Pražané se ubránili i za cenu dvojího přiklepnutí ve vlastním brankovišti. Poprvé se domácí prosadili po mlýnu, když po akci Lerocha Tomčík snížil první pětkou zápasu na 5:6. Praga se ovšem nemínila vzdát, znovu se chopila iniciativy. Zatlačila domácí do defenzivy a držela je skoro pět minut před brankovou čárou. Domácí se z defenzivy vymanili po razantní akci Lerocha, který prošel 30 metrů bouraje všechny obránce před sebou jak kuželky. V 63. minutě byl na deset minut vyloučen vazač Pragy Madry za hrubost.

Po trestném kopu se havířovští hráči přiblížili k brankovišti Pragy. Po další chybě obránců zvolili místo trestného kopu mlýn, po kterém Duda položil další pětku a Tomčík přidal dva body z kopu – 12:6. Praga se nechtěla s tímto stavem smířit a v dalších minutách se snažila vehementně náskok domácích smazat. V 69. minutě se Jung pokusil o kop na branku ze hry, ale trefil jen břevno. O dvě minuty později Kudrna z trestného kopu těsně minul. S blížícím se koncem se hra začala přiostřovat a rozhodčí Šustek musel hasit několik šarvátek. V samotném závěru přišel pro domácí šok. Vprvní minutě nastavení si Kudrna poslal překop do brankoviště Havířova, domácí tuto akci podcenili a nechali ho dokonce položit pětku. Díky proměněnému kopu se skóre opět otočilo ve prospěch Pražanů – 12:13.

Slouží ovšem ke cti domácích, že se nevzdali a chtěli pro domácí fanoušky vybojovat vítězství. S vydatnou podporou diváků se vrhli všemi silami do útoku a v páté nastavené minutě rozehráli po mlýnu akci na Mączku, ten prorazil obranu, položil pětku a Tomčík z kopu po pětce upravil stav na konečných 19:13. To však bylo na celkový úspěch v baráži málo, takže se z postupu do extraligy radovali hráči Pragy. „Samozřejmě jsme rádi, že jsme postoupili. Dnes byl sice Havířov lepší v roji, ale byli jsme si vědomi toho, že domácím nesmíme nechat volnost, a to se nám přes porážku podařilo. Rozhodlo naše nasazení minulý týden doma a náš vysoký náskok,“ řekl po utkání kouč Pragy Miroslav Fuchs. Domácí lodivod samozřejmě nemohl být přes vítězství spokojen. „Vyhráli jsme, ale mohlo to být lepší. V 1. poločase jsme hráli zbytečně křečovitě, míče se nedostávaly na útok. Rojníci zahráli dobře, jenže soupeřovi rojníci ho také dobře uhlídali. Teprve ve druhém poločase se více dařila distribuce míčů na útok, hra byla variabilnější a Pragovku jsme přehrávali. Doufám, že podobně jako Praga, strávíme v 1. lize jen rok a vrátíme se do extraligy,“ prorokoval už nyní útok Havířova na účast v nejvyšší soutěži trenér Havířova Radomír Kloda.