V prvním zápase baráže totiž podlehli v Praze nejlepšímu celku 1. ligy Pragovce vysoko 31:3.

Osmadvacetibodový rozdíl se jim bude mazat hodně těžko. Složitost situace všichni vnímají realisticky, ale předem se nikdo nechce vzdát. „Musíme si přiznat, že nyní je naděje na úspěch a udržení v nejvyšší soutěži mizivá. Realita je taková, že úkol smazat náskok 28 bodů se dostal spíše do oblasti zbožných přání. Soupeř, patnáctinásobný mistr republiky, pro kterého byl start v nižší soutěži jen nepříjemnou epizodou, má zjevně větší vůli po vítězství než náš tým, na který nevydařená sezona dolehla jak těžká deka,“ řekl sektretář RC Havířov Karel Gaman.

Havířovští ragbisté tuto sezonu totálně zpackali. Po úspěšných letech, ve kterých dokonce sbírali medaile, přišel neočekávaný pád. Mnoho hráčů polevilo v tréninkové morálce, a to se muselo na hřišti zákonitě projevit. Hráči si asi hodně dlouho nalhávali, že jsou před ostatními v předstihu a kvalita je na jejich straně. Jenže soupeři nespali a postupně je předstihli. Z toho vyplynul postupný úpadek formy, který způsobil rozklad týmu, takže Havířované zaznamenali dokonce jednu ostudnou kontumační prohru, když kvůli nedostatku hráčů nejeli do Prahy k zápasu se Slavií.

Zlepšení přišlo až v závěru sezony. Zdálo se, že v pravý čas, jelikož Havířov čekaly zápasy ve vyřazovacích bojích. Když vyhrál doma výrazně se Slavií, začali jejich příznivci věřit v záchranu. Trenéři poukazovali na zbytečné body Pražanů v závěru utkání, které přišly jen díky nedisciplinovanosti domácích ragbistů. To nikdo nemohl tušit, že právě tento okamžik rozhodne celou sérii. Probuzení bylo hodně kruté a znamenalo nutnost odehrát baráž s nejlepším celkem 1. ligy, kterým není nikdo jiný, než patnáctinásobný mistr republiky pražská Praga, která je po prvním zápase už jednou nohou zpět v nejvyšší soutěži. „Už v prvním zápase se projevilo to, že tým, který je v sezoně úspěšný a veze se na vítězné vlně má mnohem lepší motivaci a odhodlání uspět. Právě tento faktor patrně baráž rozhodne. Pražané jdou totiž úspěchu mnohem aktivněji naproti,“ dodal Gaman.

Zápas RC Havířov – RC Praga začne na hřišti u Městské sportovní haly dnes od 16 hodin.