RC HAVÍŘOV – SLAVIA PRAHA 25:14 (10:7)

Domácí tým přijel kutkání proti Slavii Praha rovnou zkrátkého soustředění vBeskydech se dvěma cíli, a to vyhrát a vytvořit si před druhým kláním dostatečný bodový náskok. Po obětavém výkonu vneskutečném vedru splnil tým jen první část. O tu druhou přišel havířovský celek vzávěru díky zbytečné taktické chybě, po které Slavia zaznamenala sedm bodů.

Hráči Slavie začali vnaprosté pohodě a s viditelným sebevědomím. Okamžitě donutili domácí kústupu do obranného území a už ve 2. minutě měli první šanci, když Petr Kozubík nechytil střelu Slavie. Hosté mlýn vyhráli, ale následně ztratili míč a akci nezakončili. Slavia, která skončila po základní části na pátém místě, nadále držela míč a pokoušela se najít slabiny vobraně domácích. Ti se bránili odkopy a útočili jen sporadicky. Slavia se nakonec zaslouženě prosadila. Argentinec Luis Silva na útokové spojce prošel špatně krytým prostorem, nechal za sebou obrannou lajnu Havířova a jeho kolegové vútoku si už jen míč předávali jak štafetu kprvní pětce utkání, kterou položil ve 23. minutě Mareš. Silva proměnil kop a Pražané vedli 0:7. Domácí se pořád hledali, takže aktivnější hosté stále hrozili hlubokými průniky a Havířovští se svypětím všech sil jen bránili.

Po půlhodině se začal rýsovat zvrat. Havířov se začal více tlačit na soupeřovu polovinu hřiště. Ve 34. minutě Tomčík překopl chytře obrannou lajnu hostů, zadák Slavie Jirman zaváhal, Šmolka se zalehnutím zmocnil míče a rovnou ze země odehrál Alešovi Klodovi, kterému už stačilo jen skočit za čáru – 5:7. Tomčík kop proměnil, takže bylo srovnáno na 7:7. Pražané rázem totálně ztratili jistotu. Havířované naopak stále častěji zakládali nebezpečné akce a vzávěru poločasu se dočkali vedení. Postupně se propracovali až za brankovou čáru, pětku rozhodčí Šustek neuznal, neboť míč byl položen na ležícího obránce, ale Slavia se při obraně dopustila chyby a Tomčík vposlední minutě nastavení trestný kop suverénně poslal mezi vysoké tyče – 10:7.

Do druhého poločasu domácí vstoupili excelentně. Tomčík už vpo jedné minutě po maulu Slavie atakoval Luise Silvu, ten se sice snažil míč odehrát, ale domácí borec přihrávku vypíchl a po třicetimetrovém sprintu položil pětku rovnou pod branku. Sám zvýšil kopem na 17:7. Nadšeně hrající hráči Havířova se nadále tlačili do útoku a ve 46. byli opět úspěšní. Slavia chybovala na vlastní desetimetrové čáře poblíž postranní lajny, Tomčík se odhodlal ke kopu na branku a ze značné vzdálenosti úspěšně zvýšil na 20:7. Za tohoto stavu Slavisté zase zvýšili aktivitu, jenže díky chybám své nadějné akce nedotáhli do zdárného konce. Na druhé straně dělali havířovští ragbisté mnohdy chyby zpřemíry snahy. Například v60. minutě předvedli rojníci hezkou kombinaci, kterou postoupili o 30 metrů, ale zakončili ji přihrávkou do autu, protože šli zbytečně ve vyrovnané řadě. Od 61. minuty hrál Havířov vpočetní převaze, neboť byl na 10 minut vykázán Janek Kroupa (známý zTV pořadu na vlastní oči) za napadení Patrika Lerocha. Domácí útočili, ale další akce nedokázali dotáhnout ke kýženým bodům. V74. minutě Slavia chybovala a Martin Duda zvýšil na velmi nadějných 25:7. Vzávěru zaplatili domácí za nekázeň. Sudí přiřkli Havířovu míč, ale domácí neudrželi nervy na uzdě a díky zbytečnému extempore dostala příležitost Slavia. Zkušený Jan Macháček se nenechal zastavit a prorazil kpětce. Silva kopem upravil na konečných 25:14. Povzbuzená Slavia mobilizovala zbytky sil, ale se skórem už nepohnula.

Vítězství Havířova bylo určitě zasloužené. „Dobře hráli hlavně rojníci, kteří dobře kombinovali a převýšili kolegy vútočné formaci, kde zahrál velmi dobře nestárnoucí Roman Čmiel a také o čtyřiadvacet let mladší Šmolka a také důrazný Aleš Kloda. Ovšem naprosto suverénně zahrál Jaroslav Tomčík, ať jako dispečer hry, či důrazný útočník. Vroji se sily více vyrovnaly, návratem Pavla Indráka a Radima Fajkuse přibyli kdosavadním tahounům Lerochovi a Dudovi další razantní hráči. Potěšující je to, že stoupá výkon ostatních rojníků. Na mlýnovce začíná být Ondřej Kloda suverénní, byť mu scházejí zkušenosti a schopnost dirigovat hru roje,“ řekl po utkání viceprezident RC Havířov Karel Gaman.

„Dobře zahrál roj, který hru soupeře eliminoval, přes chybu, které se dopustil při druhé pětce Slavie po mlýnu před naším brankovištěm. Nezahráli jsme však dobře takticky při soupeřově oslabení a v závěru jsme se nechali zatlačit do defenzívy. Útočná řada mohla hrát více rukama. Přesto jsem sjejím výkonem spokojen. Oproti dřívějším zápasům bylo hlavně znát kolektivní pojetí,“ dodal havířovský kouč Radomír Kloda.

Body: Tomčík 15, A. Kloda 5, Duda 5 – Mareš 5, Macháček 5, Silva 4. Diváků: 300.

Havířov: Havlíček, Fajkus (Benčík), Indrák (Macháček) – Wantulok (Murár), Olšanský – Duda, Lištvan T. Rapant, Leroch – O. Kloda (Juriš), Tomčík – R.Čmiel (Jurka), Šmolka, A. Kloda, Němec – Kozubík. Trenér Radomír Kloda.