RC HAVÍŘOV - SALWATOR JUVENIA KRAKOW 10:14

Vzhledem k termínovým změnám čeká havířovský tým s největší pravděpodobností až 1. září mistrovský duel se Zlínem.

Havířované budou po pádu z nejvyšší soutěže hrát pouze první ligu. I díky tomu uvolnili právě do polského celku tři základní kameny sestavy Tomčíka, Indráka a Lerocha. V zápase, který se hrál na 4 čtvrtiny po 20 minutách, vyhráli Poláci přes poměrně velkou územní převahu jen těsně.

Začátek zápasu vyzněl jasně pro hosty. Ti v prvních deseti minutách tlačili a domácí celek se jen sporadicky dostával za půlící čáru. Ze všech obranných odkopů zakládal Krakov nebezpečné útočné akce. Jenže pak chyboval a ztrácel zbytečně míče, takže se skóre dlouho neměnilo. V závěru desetiminutovky Juvenia rozvinula po mlýně akci, kterou zakončil Dariusz Smoleń pětkou. Kop proměnil Tomčík a hosté vedli 0:7. Hned po výkopu se hráči Juvenie dopustili chyby ve skrumáži a Aleš Kloda snížil z trestného kopu na 3:10. Poté se chopila aktivity opět Juvenia. Skvěle dirigovaná Jardou Tomčíkem se znovu usadila na polovině našeho celku. Stále více se začal prokazovat rozdíl v pojetí hry. Všechny akce Poláků měly rychlost a důraz a každá znamenala citelný průnik. „Hlavní příčina byla v tom, že naše obranné pojetí je zastaralé. Hráči čekají, dávají soupeři prostor pro rozběhnutí a pak ze všech sil a s chybami brání. Na druhou stranu jdou naše útočné akce, až na výjimky, spíše do šířky bez rozhodného a důrazného pokusu proniknout,“ řekl člen výboru RC Havířov Karel Gaman.
J

ak účinná mohla být agresivní a těsná obrana ukázal důrazný Roman Čmiel, kterému se povedl dlouhý únik poté, co útočníci Juvenie ztratili míč při útočné akci před brankovištěm. Rázem se domácí posunuli dopředu, ale jejich akce skončila předhozem. Vzápětí Poláci pronikli zavřenou stranou a dosáhli luxusního přečíslení 6 na 2. Jenže nezvládli finální přihrávku a skóre se neměnilo.

Ani na začátku druhé čtvrtiny se obraz hry nezměnil. Domácí se neustále bránili a podnikali ojedinělé výpady. Ty však neměly šanci na úspěch. Při jednom osvobozujícím odkopu míč nedoletěl do autu a Waldek Nawrot přes Romana Čmiela, Šmolku běžel pro druhou pětku. Jelikož ho následně nezastavili ani Jurek a Kloda, mohl ji položit přímo pod branku. Tomčík se mýlit z této pozice nemohl a kopem upravil na 3:14.

Ve třetí části se hra v poli opticky vyrovnala. Havířov měl dokonce častěji míč v držení. Po jednom z mlýnů rozběhl Jirka Šmolka skutečnou útočnou akci. Po ní Pavel Kozubík uvolnil Michala Němce, jenž položil pětku. Aleš Kloda dal kop po pětce a skóre bylo rázem jen 10:14.

Poslední čtvrtina nabídla zcela vyrovnanou hru. Havířované měli jednu šanci na skórování, ale tu nevyužili. Když na druhé straně zastavili několik nebezpečných pokusů o proražení, tak se skóre nezměnilo.