V sobotu 23. června pokračoval seriál mistrovství republiky offroad maraton čtvrtým podnikem, který se tentokrát netradičně konal v areálu rybízových plantáží ve vesnici Sosnová nedaleko za Opavou. Pořadatelé přichystali osmikilometrovou trať, která byla natáhnuta z části po loukách, lesích a v technických pasážích nechyběly ani bahnité brody a dokonce i průjezd z poloviny vypuštěným rybníkem.

Na start závodu se ve čtyřech kategoriích postavilo přes 150 jezdců. Jako první startovala silnější třída E2, ve které nechyběl ani havířovský Mario Rybář. „V pátek večer zhruba 3 hodiny nepřetržitě pršelo, takže jsme se s ostatními jezdci mohli radovat z toho, že se během závodu nebude prášit. V sobotu ráno vysvitlo sluníčko a bylo velmi příjemné počasí,“ popsal Rybář. Ihned po startu se dostal do čela závodu, kde se však udržel pouhá dvě kola. Poté jeho vedoucí pozici převzal Roman Krejčí z týmu RD Racing, který svou třídu i absolutní pořadí ovládl s náskokem téměř jednoho kola.

„Hned po startu jsem se na několika set metrové rovince dostal do vedení a v první zatáčce jsem vjížděl jako první do lesní sekce, kde nás čekaly velmi kluzké kořeny, kamení a bahno. Poté mě předjel Roman Krejčí, který po zbytek tříhodinového závodu kraloval. Na trati byly velmi rychlé úseky, kde jsem dosahoval rychlosti až 130 km/h. To vedle mě nahrávalo hlavně jezdcům se silnějšími stroji. Zhruba v polovině závodu trať velmi rychle oschla a začalo se prášit, takže to bylo dost nebezpečné. Několikrát jsem se střetl s jiným závodníkem, který přede mnou spadl a neměl jsem jinou možnost než přejet přímo přes jeho ještě letící stroj. Naštěstí se mi podařilo nespadnout, takže jsem mohl v klidu pokračovat dále,“ přiblížil havířovský jezdec Mario Rybář.

Jedním z rozhodujících faktorů bylo správné načasování tankování. Rybář musel palivo doplňovat dvakrát, protože motorka měla podle jeho slov neskutečnou spotřebu. V průběhu závodu se před něj mimo Krejčího dostal pouze jeden jezdec, se kterým téměř čtyři kola bojoval s nasazením všech sil o druhou příčku. „V jednom těžkém bahenním brodu se mi ho podařilo dojet a na několika set metrové rovince jsem ho předjel a při vjezdu do lesa jsem ho již před sebe nepustil. Tento boj byl pro mne jistou motivací pro podání maximálního výkonu, protože s přibývajícím časem jsem byl stale více vyčerpaný a cítil, jak se postupně prodlužuje čas jednotlivých kol,“ dodal Rybář.

Druhým místem si tak havířovský motokrosový jezdec na své konto připsal dalších 12 bodů a je aktuálně vedoucím mužem absolutního pořadí mistrovství republiky offroad maratonu s velkým náskokem. Dalším podnikem, ve kterém se Rybář představí, bude tříhodinový závod, který se tentokrát uskuteční v okolí Mariánských Lázní.