Poslední zářijovou neděli se v Písku konalo šesté kolo mistrovství republiky offroadmaratonu. Nejdelší díl seriálu trval čtyři hodiny a body se proto hodnotily dvojnásobně. Na start se ve dvou kategoriích postavilo 54 závodníků a absolutním vítězem se stal havířovský jezdec Mario Rybář. Ten si díky zisku třiceti bodů zajistil titul mistra republiky již dva závody před koncem seriálu. V celkovém hodnocení offroadmaratonu má na svém kontě 102 bodů, kterých už nemůže žádný závodník dosáhnout.

Trať byla situována z části po loukách a z části v lesích. Díky převážně písčitému podkladu a suchému klimatu se většinou prášilo. Na trati bylo několik velmi rychlých úseků, které však byly docela zákeřné, protože při stokilometrové rychlosti se najednou objevilo několik vln a děr, které se nedaly jednotlivě přeskakovat z jedné na druhou. „Mě se po celý čas závodu podařilo nespadnout a neudělat větší chybu. Po startu se mi podařilo vyjet jako první a udělat si v první hodině dostatečný odstup od všech závodníků,“ řekl Rybář.

Díky výraznému náskoku měl havířovský jezdec prostor k tomu, aby zvolnil tempo a šetřil síly. Dvě hodiny si Rybář udržoval prvenství a ve třetí před sebe záměrně pustil několik jezdců. „Byl to záměr, protože poté jsem začal své soupeře tvrdě nahánět. Ty pravé souboje tedy odstartovaly až po třetí hodině. S jedním ze závodníků jsem se naháněl zhruba 20 minut, v tom největším nasazení. Musím říct, že poslední hodina mě bavila z celého závodu nejvíce, když jsem sledoval, jak jsou někteří jezdci dost vyčerpaní, ale i přes to nasadili tvrdé tempo a bojovali do poslední chvíle. Do cíle jsem vjížděl první, což mě samozřejmě velmi potěšilo, protože jsem si získal obrovský bodový náskok a už teď se mohu radovat z toho, že jsem si zajistil titul mistra republiky.

Kategorie E2: 1. Mario Rybář (Yamaha - KBS UAMK Team Unhošť), 2. Petr Hejna (KTM), 3. Roman Cihelka (Honda)
Kategorie E1: 1. Martin Pinc (Yamaha), 2. Michal Šimek (KTM), 3. Lukáš Želiska (Suzuki)