Čtyřhodinové crosscountry jednotlivců přilákalo na start okolo tří stovek jezdců, mezi nimiž nechyběl ani mistr České republiky v offroadmaratonu Mario Rybář. Jezdec z Havířova se velké konkurence nezalekl a ve své kategorii dokázal obsadit čtvrté místo, což v absolutním pořadí znamenalo desátou příčku. „Považuji to za velmi dobrý výsledek, když vezmu v potaz, kolik jezdců bylo na startu a jak náročná byla trať. Ta mi svou náročností v některých pasážích připomínala letošní extrémní závod Erzberg Rodeo. Do cíle se nakonec dostalo pouze 154 jezdců,“ uvedl Rybář.

Hned po startu se v první zatáčce udělala zácpa a mnoho jezdců do sebe narazilo a zůstalo ležet. Rybář se naštěstí dokázal protlačit do první dvacetičlenné skupiny, která vyrazila bez větších problémů a zdržovaní. „Ve druhém kole už to bylo mnohem horší, protože v těžko sjízdných úsecích se začaly tvořit obrovské zácpy, takže jsem měl velký problém předjet třeba sto jezdců, kteří se najednou nahromadili v prudkém výjezdu. Nezbylo mi než se drát dopředu bez jakýchkoli ohledů a uvolnění některých úseků si prostě vykřičet nebo se pokusit projíždět hlava nehlava. V některých případech jsem protivníky musel i mírně požďuchávat,“ přiblížil havířovský motokrosař.

V posledních dvou kolech nasadil Mario Rybář maximální tempo a využil všech zbylých sil ke stíhací jízdě. Pět minut před koncem závodu však Rybáře potkal nepříjemný pád, který málem utnul veškeré jeho naděje na solidní umístění. „Zřejmě jsem špatně najel mezi dvě koryta, které tvořily převážně kluzké vápencové kameny a obnažené borovicové kořeny. Zůstal jsem ležet zaklíněný mezi kameny a přimáčknutý motorkou. Nebyl jsem schopen se hnout neskutečnou bolestí, a také proto, že jsem byl doslova zaklíněný jako v rakvi,“ popsal Rybář.

Za necelou půlminutu kolem bezvládného těla havířovského jezdce projížděli další jezdci a okamžitě a bez přemýšlení seskákali ze svých strojů a vydali se mu na pomoc. „Asi šest lidí mě sbíralo ze země, předpokládám, že pro ně asi nebyl zrovna nejhezčí pohled, jak ležím pod motorkou a skučím. S jejich pomocí se mi podařilo znovu usednout na stroj a pokračovat dále. Naprosto mě však zarazila solidárnost a fair-play těchto jezdců, kteří mě mohli předjet, ale všichni počkali a hnali mě kupředu. Tohle jsem třeba u nás nikdy na závodech nezažil,“ zakončil spokojený Mario Rybář.

Výsledky třídy 1 (jezdci do 30ti let, bez rozdílu kubatur): 1. Miha Spindler, 2. Berthold Meyer, 3. Paul Bernsteiner (všichni Rakousko), 4. Mario Rybář