Zatímco ve druhé lize má Karvinsko čtyřnásobné zastoupení, o patro výš už je to zastoupení poloviční. Šachisté Těšína, kteří si v poslední sezoně poprvé v historii klubu vyzkoušeli dokonce extraligu, aby z ní hned spadli, vyhráli na úvod na domácích stolech nad TJ Ostrava. Orlovská Slavia se naopak do první ligy vrátila a v úvodním kole poměrně smolně remizovala s brněnskou Moravskou Slavií B.

Slavoj Český Těšín – TJ Ostrava 4,5:3,5

„Naše sestava se oproti extralize změnila,“ sdělil na úvod kapitán českotěšínského týmu Václav Mitura. Do extraligových družstev byli uvolněni Holáň, Mrázek a Straka, pro toto utkání se navíc omluvili Kawulok, Mroziak a Wiewiora, takže Slavoj byl poměrně oslaben.

„Však se také utkání zpočátku nevyvíjelo moc dobře,“ upozornil Mitura poté, co Janusz Raszka prohrál s Oto Hladíkem, který se bránil přesně a naopak Raszka doplatil na nedokončený vývin. O vyrovnání se ale postaral jiný Polák Marcin Molenda, který jednoznačně přehrál Kamila Koziola.

Ernest Gibiec poté na páté šachovnici proti talentovanému Filipu Neumannovi odehrál skvělou partii, obětoval pěšce a následnými několika údery nedovolil soupeřovu králi rošovat a ten se stal objektem nezadržitelného útoku – 2:1.

Házenkáři MHK si vyšlápli na extraligového soupeře.
Házenkáři MHK se postarali o obrovské překvapení

Na druhé straně místnosti zase Ladislav Langner obětoval kvalitu a získal ostrou pozici, která Jozefu Michenkovi příliš neseděla – 3:1.

Poté se však Magdaléna Miturová ve vyhrané pozici v časové tísni spletla a Kristýna Novosadová snížila na 3:2.

Karel Mitura po komplikacích ve střední hře přešel do koncovky nestejných střelců s materiální nevýhodou (měl o pěšce méně) a dlouho se zdálo, že pozici udrží, ale nakonec našel Petr Růžička přece jen cestu k výhře a srovnal stav na 3:3.

„Rozhodla koncovka. Já jsem proti Marku Mrvovi zpočátku bránil, soupeř měl prostorovou převahu a pěšce navíc, ale pak převedl věž mimo hru, já vyměnil klíčovou obrannou figuru, pronikl do pozice bílého a zvítězil,“ popsal Mitura klíčový okamžik duelu. Těšín opět vedl a Igor Stonawski v poslední partii uhrál potřebnou remízu, což znamenalo šťastné vítězství domácích.

Body: Molenda, L. Langner, Gibiec a Mitura po 1, Stonawski 0,5 – Novosadová, Hladík a Růžička po 1, Šplíchal 0,5.

Havířovští hokejisté tentokrát prohráli.
Havířov jede z Lapače s prázdnou

Slavia Orlová – Moravská Slavia Brno B 4:4

Staronový účastník soutěže z Orlové nezačal zápas s rezervou Moravské Slavie dobře, když na první šachovnici prohrál Kacper Tomaszewski. Slávisté ale zápas otočili na druhé a osmé šachovnici, kde úspěšně operovali Lumír Mrázek s Vítem Kostkou.

„Poté jsme remizovali na čtvrté, páté a sedmé šachovnici, takže jsme stále těsně vedli,“ popisoval dramatický průběh předseda orlovského klubu Jiří Novák.

Na třetím stole měl Vlastimil Neděla lepší pozici a na šesté byl zápas takřka vyhraný. Tam hrál Vojtěch Šrámek, letošní účastník MS hráčů do 18 let v Indii.

„V tento moment jsme se domluvili, že na třetí šachovnici přijmeme remízu s tím, že Vojta svou partii vyhraje a my celkově zvítězíme 5:3. Radek Sluka na třetí remizu přijal, a už jsme jen čekali, až Vojta svou partii vítězně dokončí. Jenže to jsou šachy. I malá chybička může vést k obratu a přesně to se i stalo. Stačil jediný slabší tah a celá partie se pomalu začala otáčet ve Vojtův neprospěch. Nakonec nezachránil ani remízu, soupeř vyhrál a celé utkání tak skončilo remízou, kterou můžeme brát jako ztrátu,“ zalitoval Jiří Novák.

Body: Mrázek a Kostka po 1, Neděla, Olšarová, Zabystrzan a Kuboš po 0,5 – Vymazal a Věchet po 1, Sluka, Holemář, Skácelík a Kredl po 0,5.

Oldřich Horák

Fotbalistky se dál vezou na vítězné vlně.
Fotbalistky plní střeleckou normu. Zdolaly Hodonín
Starší dorostenci Baníku se dočkali výhry.
Dorosty HCB konečně naplno bodovaly