Poslední trojkolo soutěže proběhlo ve Frýdku-Místku a rozhodlo o tom, že mistrem je překvapivě klub Výstaviště Lysá nad Labem před Pardubicemi a třetím Novým Borem, loňským mistrem. Sestupují Slavoj Český Těšín a Siesta Solution Unichess B z Prahy.

Slavoj Český Těšín – BŠŠ Frýdek-Místek 2,5:5,5

Výsledek vypadá, že utkání bylo jednoznačnou záležitostí pořádajících šachistů, ale našly se chvíle, kdy Těšín sahal po bodovém zisku. Prohrát určitě nemusel. „Po úvodních čtyřech remízách a prohře Straky jsme sice ztráceli 2:3, ale ve zbývajících třech partiích byly dvě blízko remíze a v té třetí měl Hollan materiální převahu a mohl udolat Jasného,“ zalitoval kapitán Českého Těšína Václav Mitura.

Navíc Mroziak, který dlouhou dobu držel rovnováhu proti zkušenému Fedorovovi, se nakonec dopustil v páté hodině hry nepřesnosti, kterou jeho zkušený soupeř ihned potrestal. „Velká škoda, při troše štěstí jsme mohli vyhrát, nebo aspoň remizovat, a ještě oživit teoretické šance na udržení,“ dodal Mitura.

Body: Molenda, Piesik, L. Langner, Mrázek a Kawulok po 0,5 – Azarov, Fedorov a Jasný po 1, Zwardoň, Žigalko,  Vesselovsky, Rojíček a Rausis po 0,5.

Moravská Slavia Brno – Slavoj Český Těšín 4:4

V posledních dvou zápasech proti brněnským celkům už šlo Těšínu jen o to, aby neskončil poslední. Sestup měl potvrzen. Hollan se tentokrát výhry dočkal, když z šachovnice „vymazal“ Vymazala, bohužel Mroziak na velmistra Poláka nestačil. Po několika bojovných remízách se do prohrané pozice dostal L. Langner, který pod dojmem špatně se vyvíjejícího utkání příliš riskoval, jenže Vojta hrál přesně.

Pak přišla velká chvíle nejlepšího hráče Slavoje Molendy, který vyhrál s velmi silným maďarským reprezentantem Baloghem, což pro něj také znamenalo, že splnil normu mezinárodního mistra. Bylo to 3:3 a v partii Miturové s Pýchovou se narodila další remíza. V poslední hře se Straka úspěšně bránil nepříjemně dotírajícímu polskému velmistrovi Heberlovi, k radosti Těšíňanů odolal všem nástrahám a tým získal třetí bod v soutěži za třetí remízu 4:4.

Body: Polák a Vojta po 1, Nayhebaver, Heberla, Obšivač a Pýchová po 0,5 – Molenda a Hollan po 1, Mrázek, Miturová, Piesik a Straka po 0,5.

Slavoj Český Těšín – Duras Brno 2:6

Po úvodních třech remízách se zdálo, že vše dopadne opět bodovým ziskem pro Slavoj. Kawulok v další partii obětoval figuru, avšak přehlédl Chytilkovu protioběť dámy, po které byl nucen vzdát. Poté se Miturová vyhýbala výměnám figur vedoucím k rovné hře, až Vyskočil získal drtivou poziční převahu a vyhrál. Mrázek hrál s Roubalíkem velmi zajímavou partii, také se vyhýbal remíze, ale nakonec prohrál i on. Straka získal proti Shengeliovi materiální výhodu, jenže poziční převaha soupeře byla rozhodující. V poslední partii dohrál L. Langner remízu s Blahynkou.

„Extraligová sezona pro nás skončila sestupem, ale bereme to pozitivně. Mnozí hráči získali cenné zkušenosti, neskončili jsme poslední a máme z toho dobrý pocit,“ prozradil závěrem kapitán Českého Těšína Václav Mitura.

Body: Molenda, Piesik, L. Langner a Hollan po 0,5 – Roubalík, Shengelia, Chytilek a Vyskočil po 1, Sadzikowski, Ponížil, Blahynka a Červený po 0,5.

Oldřich Horák