Slavoj Český Těšín – Gasco Pardubice 1,5:6,5

Jednoznačný výsledek je pro domácí až příliš krutý. Utkání bylo mnohem zajímavější, než se na první pohled zdá.

„Nezačalo to špatně. Jako první zaznamenal cennou remízu Kawulok s Neumanem, střední hra přešla do dámské koncovky, kde pokusy na výhru většinou končí věčným šachem. O chvíli později se dohodli na remíze Wiewiora s Repkou v pozici, ve které se nevyměnil ani jeden pěšec a situace byla zablokována,“ popisoval kapitán domácích Václav Mitura.

Remízy mohly pokračovat. Petr proti Gibiecovi vsadil všechny síly na útok proti králi, Gibiec statečně odolával, ale jedna nepřesnost jej stála partii. Na první šachovnici získal Molenda dva pěšce proti Movsesjanovi, ovšem jeho král nebyl zcela bezpečný, a i když pozice byla obranyschopná, vyžadovala přesnost, což se Molendovi v časové tísni nepovedlo.

Pardubice se tak dostaly do náskoku, který už nepustily. „Straka a Hollan čelili černými figurami ratingově silnějším hráčům a soustředěnému tlaku se neubránili. Nejdramatičtější partie se hrála na čtvrté šachovnici, kde Štoček vytvářel neustálý tlak na pevné postavení pozice našeho Langnera a asi po pětihodinovém manévrování pozici otevřel, Langner zvolil plán útoku proti králi, kterého ale soupeř ubránil a následně proměnil pěšce v dámu a zvítězil,“ popisoval Mitura nejzajímavější partii dne.

Body: Mroziak, Wiewiora a Kawulok po 0,5 – Movsesjan, Alexejenko, Štoček, Votava a Petr po 1, Hráček, Repka a Neuman po 0,5.

Zikuda Turnov – Slavoj Český Těšín 4:4

Ačkoliv hráli další den Těšíňané doma, v rozpise byli psáni jako hosté, což nedává smysl, ale taková jsou pravidla extraligy. Slavoj si v tomto zápase připsal svůj historicky první extraligový bod.

„Jsme za něj rádi. Turnov má velmi silné družstvo, proti nám za něj nastoupil na první šachovnici i slovenský reprezentant Ftáčník,“ přiblížil kapitán Slavoje.

„Molenda se mu bránil královskou indickou, soupeř se dopustil ve střední hře nenápadné nepřesnosti, kterou Molenda využil. Obětí figury dostal soupeřova krále pod těžký útok a Ftáčník vzdal. Pro Mlendu je to cenný skalp,“ doplnil Mitura.

V teoretickém souboji Šimáček – Mroziak hráli oba přesně až do vyrovnané koncovky se spravedlivou remízou. Vlasák s Mrázkem a Studnička s Hollanem dopadli stejně. Po celou dobu nebyla narušena rovnováha a partie skončily také remízami.

Nejzajímavější partii měl opět Langner, který černými figurami čelil Krausovi. Po zahájení vznikla velmi ostrá pozice, která přešla do koncovky, kde měl bílý jezdec proti sobě čtyři pěšce, ale výhodu to Langnerovi nepřineslo a partie dospěla k další remíze.

Piesikovi proti Vykoukovi se partie bílými figurami již od zahájení nevydařila a marně bojoval o vyrovnání. Stav tak byl 3:3.

V partii Sodoma – Miturová měli oba hráči rošády na opačných křídlech. Na šachovnici zůstali nestejní střelci a těžké figury. „Vůbec jsem nedokázal odhadnout, který král je více zranitelný. Navíc Magdaléna bojovala od dvacátého tahu s nedostatkem času, ale skvěle z toho vybruslila a nakonec našla nejslabší místo v pozici černého,“ chválil Mitura vítěznou partii.

V poslední partii však Straka prohrál s Cyborowským, takže duel skončil remízou. „I tak je to úspěch, máme první bodík v soutěži,“ zůstal skromný Mitura.

Body: Cyborowski a Vykouk po 1, Šimáček, Kraus, Vlasák a Studnička po 0,5 – Molenda a Miturová po 1, Mroziak, Langner, Mrázek a Hollan po 0,5.

Oldřich Horák