Karviná, Český Těšín i Orlová zapsaly na šachovnicích druhé výhry v sezoně, naopak se nedařilo havířovskému Slovanu, který prohrál s třineckým favoritem.

DUE POP Uničov – ŠK Karviná 1:7

K nováčkovi soutěže odjížděli Karvinští v kompletní sestavě, naopak domácím chyběl mezinárodní mistr Milan Žůrek. „Od začátku to vypadalo na naše jasné vítězství. Do výborných pozic se dostali Poloch, Walowy i naše mladá posila Anna Kubicka," pochvaloval si kapitán Karviné Lubomír Zimniok.

Walowy svou výhodu proměnil velmi brzy, stejně jako Kubicka, ale Poloch přehlédl taktický obrat a jeho pozice se vyrovnala. Celý bod pak přidal na karvinské konto i Jaroslav Sobek a hosté vedli 3,5:0,5. Nabídnutou remízu přijal na sedmé šachovnici Káňa a Mroziak na první zvítězil na čas, když jeho soupeř neudělal v časovém limitu předepsané množství tahů. „Moje partie a pak ta od Jardy Olšara dopadly šťastně, takže z toho byla vysoká výhra," rekapituloval Zimniok.

Body Karviné: Macej Mroziak, Jaroslav Sobek, Jaroslav Olšar, Anna Kubicka, Lubomír Zimniok, Bohumír Walowy po 1, Petr Poloch a Pavel Káňa po 0,5.

TJ Dolní Benešov – Slavoj Český Těšín 3:5

Těšín přehrál svého soupeře po boji. „Za domácí nastupují odchovanci mladší generace, kteří měli dobré výsledky v dorosteneckém šachu," prozradil zástupce kapitána Václav Mitura z Těšína.

„Střetnutí se pro nás vyvíjelo velmi dobře, jelikož jsme po třech hodinách vedli 3,5:0,5. Jako první zvítězil Urbanski, který systematicky stupňoval svou převahu a vlastně nedal soupeři žádnou šanci. Následovala jej Magda Miturová a vítěznou sérii dovršil na první šachovnici Láďa Langner," sčítal výhry Těšíňanů Mitura.

Po remíze českotěšínského Raszky se zdálo, že vše půjde hladce. Dolní Benešov ale zabojoval. Gibiec se dopustil po nátlakové hře soupeře chyby a svou partii prohrál. Následoval jej Novotný a nejasná partie Stonawského skončila nerozhodně. Konečný zlom ve prospěch Těšína představovala výhra Václava Mitury nad Školou. „Bylo to velmi zajímavé utkání se šťastným koncem pro nás," dodal sám Mitura.

Body Č. Těšína: Ladislav Langner, Grzegorz Urbanski, Magdaléna Miturová a Václav Mitura po 1, Janusz Raszka a Igor Stonawski po 0,5.

Slovan Havířov – TŽ Třinec B 2,5:5,5

Havířov doma hostil favorita soutěže, silný tým Třince B. „Po remízách Neděly a Poloka jsme to rozjeli slušně. Hostující Pilch ale porazil našeho Berana a museli jsme dotahovat," poznamenal Aleš Kubeczka z Havířova.

Sám šel příkladem a porazil Kociána. Následně remizoval Jaworski, takže po čtyřech hodinách byl stav nerozhodný 2,5:2,5. Jenže od té chvíle už vyhrávali jen hosté.

„Upřímně, ono to postavení na zbylých šachovnicích nám dávalo jen pramálo důvodů k optimismu," připustil Kubeczka. Hráči Slovanu ale poctivě bojovali, a i když zbývající partie skončily výhrou Třince, nedali svou kůži lacino.

Body Havířova: Aleš Kubeczka 1, Vlastimil Neděla, Kacper Polok a Miroslaw Jaworski po 0,5.

Slavoj Poruba B – Slavia Orlová 3,5:4,5

Perně vydřenou výhru mají za sebou i orlovští šachisté. V Ostravě se mohli radovat čtyřikrát, vítězství pak zajistila slávistům remíza Pavla Zabystrzana v partii s domácím Potomákem.

Body Orlové: Alexej Kislinsky, Lumír Mrázek, Karolína Olšarová a Rostislav Kuboš po 1, Pavel Zabystrzan 0,5.

Oldřich Horák