Letošní se koná na počest nedávno zesnulého předsedy šachového oddílu Baníku Havířov Petra Chwistka. Do soutěže je zapojeno celkem sedmdesát hráčů z jedenadvaceti oddílů České republiky a tří z Polska. Početné zastoupení mají především domácí Baník a Slovan a orlovská Slávia. Hráčské obsazení je velmi kvalitní Nejvýše postaveným startujícím je velmistr Jiří Lechtýnský z TJ Zikuda Turnov. Dále mezi účastníky jsou tři mezinárodní mistři a čtyři mistři FIDE. Z Havířovských podle mezinárodního bodovacího systému jsou nejlépe hodnoceni Pavel Podlesný (Baník Havířov), Marcel Řezníček (Slavia Havířov), Petr Bulava, Martin Sekáč, Michal Geffert, Jan Ramík a Petr Podlesný všichni Baník Havířov.

Hraje se švýcarským systémem na devět kol. Tempo hry je 90 minut na čtyřicet tahů plus 30 minut dohrávka. Turnaj je dotován celkovou finanční částkou 31 tisíc 500 korun. Vítěz obdrží rovných deset tisíc.

První partie nepřinesly žádné větší překvapení a končily vítězstvím favoritů. „S účastí jsme velmi spokojení. Je o hodně vyšší než v loňském roce. Za šachovnice zasedla celá řada výborných hráčů a také mladých talentů. Věřím, že turnaj přinese pěkné boje a hodnotné partie,“ uvedl za pořadatele ústřední rozhodčí Jiří Špiřík.

Šachové klání v Restauraci Radnice na Hlavní třídě potrvá do neděle 26. srpna. Začátek je od 16 hodin, v sobotu a neděli od 9 hodin. Pořadatelem je šachový oddíl TJ Baník Havířov ve spolupráci s Magistrátem města Havířova.