Kuriózní situace nastala v atraktivní čtvrtfinálové sérii mezi házenkáři Zubří a Karviné. V sobotním prvním utkání vybojovali hosté dvě sekundy před koncem remízu 27:27, ačkoliv v průběhu utkání prohrávali už o šest branek.

Následoval rozstřel ze značky sedmimetrového hodu. Ten pro sebe rozhodli Karvinští a mohli se radovat. Několik hodin po zápase však ze svazu přišlo prohlášení, že sedmičkový rozstřel mezi oběma celky se bude opakovat v neděli před druhým utkáním, které Karviná vyhrála 30:25. „Jeden z hráčů Karviné házel ve druhé sérii dvakrát. Soutěžní komise svazu proto nařídila opakovat druhou sérii," poznamenal manažer soutěžního úseku Českého svazu házené Jiří Konečný.

S tím ale Karvinští nesouhlasili a odmítli k opakované sérii sedmiček, která nemá v historii ligových soutěží obdoby, nastoupit. „Je to nesmysl. Zápas byl regulérně uzavřen, podepsán, nikdo nepodal žádný protest. Až pak přišlo prohlášení ze svazu, že jsme porušili pravidla. My si toho ale nejsme vědomi," poznamenal předseda karvinského klubu Roman Farář.

Radost karvinských hráčů.

Za Karvinou odházel celkově tři sedmimetrové hody Ivan Ivkovič, jehož poslední trefa také nakonec rozhodla. Ve druhé sérii házel dvakrát. Po první sérii sedmiček se Karvinští ptali nejen dvojice rozhodčích L. Friesera s Pavlátem, ale hlavně zkušeného delegáta utkání, kterým byl někdejší ligový sudí Vangelis Simu. Ten možnost nasazení Ivkoviče jako exekutora dalších sedmiček potvrdil. „Celé je to postavené na hlavu. Já pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a že v sérii normálně vedeme 2:0 na zápasy," trochu se zlobil karvinský trenér Jaroslav Hudeček, že svaz zpochybňuje první vítězství jeho týmu.

Deník sice získal i vyjádření delegáta zmiňovaného utkání Vangelise Sima, ale ten hovořit odmítl. „Nezlobte se, ale opravdu se k tomu vyjadřovat nebudu. Počkejme si na rozhodnutí svazové exekutivy. Víc k tomu nemám co říct," dodal stroze.

O osudu zápasu se rozhodne ve středu 1. dubna na zasedání Soutěžní komise ČSH. Faktem je, že výklad pravidel českého házenkářského svazu je v tomto bodě dost nejednoznačný, neboť nikde nehovoří o nasazení různých hráčů. Naopak hovoří pro první sérii o nominaci pěti hráčů a pak o nominaci pěti střelců, což mohou být různí hráči, ale taky třeba jeden a ten samý.

Ostatně, po první sérii sedmiček, ve kterých se skutečně střídá a v Zubří také na straně Karviné vystřídalo pět různých hráčů, následuje už série až do konečného rozhodnutí, jako je tomu například v hokeji.

Tak jako tak, vyřazovací část se do české extraligy vrátila po pěti letech, ale zdá se, že ne všichni na to byli připraveni.

A na závěr všeříkající příspěvek z diskuzního fóra Czech Handball Sever: „Kdyby svaz házené řídil fotbalovou kvalifikaci tak zítra, nejpozději v pondělí, porazíme Lotyšsko… škoda."