„Ale ani to není smyslem naší školy," říká vedoucí školy a šéf komise mládeže a rozvoje havířovského klubu Jan Kozubík. „Smyslem je poskytnout dětem pohyb, kterého se jim dnes zrovna moc nedostává," dodává.

„Využíváme příkladu anglického programu pro nejmenší děti Rugby Tots k rozvoji pohybových aktivit a pohybové koordinace prostřednictvím základních ragbyových prvků a cvičení s ragbyovými míči. Děti mají nejen pohyb, ale dozvědí se také, že existuje hra zvaná ragby," přibližuje nápad zřídit u havířovského klubu ragbyovou školičku sekretář klubu Karel Gaman.

„Už dávno se naši trenéři potýkají s neohrabaností, nedostatkem pohybové koordinace, proto jsme se rozhodli poskytnout už nejmenším dětem šanci si alespoň čas od času užít trochu většího pohybu, než mají ve školních hernách a na prolézačkách. A až najdeme trenéra pro nejmladší do 7 let, budeme dětem nabízet i možnost vstupu do družstev benjamínků," říká Karel Gaman.

A Jan Kozubík navazuje na slova sekretáře: „Cvičení v hodinách Školy ragby se zaměřují hlavně na rozvoj obratnosti, pohybové koordinace a také běhu. Část dětí sice pohyb zvládá, nemá příliš velké problémy, ale mnohem více je těch, které mají s obratností a pohybovou koordinací ohromné problémy, a co je mnohem horší, je dost dětí, které neumí ani běhat! K různým pohybovým aktivitám v naší škole využíváme hlavně ragbyový míč, kterým si děti házejí, běhají s ním, pokládají ho a zvedají nebo se do něho pokoušejí kopat. Kromě toho mají děti závodivé hry a lektoři zařazují další prvky, třeba kotouly a další cvičení pro posilování obratnosti a pohybové koordinace," dodává vedoucí školy.

„Před třemi lety jsme na Školu ragby dostali minigrant z Nadačního fondu Veolia, v dalších letech jsme školu financovali z vlastních prostředků a letos jsme uspěli s žádostí u Moravskoslezského kraje a dostali jsme na školu dotaci," říká sekretář klubu. „Díky dotaci můžeme hradit jak nájem tělocvičny, tak nákup sportovních potřeb a obohacovat tak dětem cvičení," doplňuje závěrem.