Po letní přípravě, kdy hráčky moc společných zápasů neabsolvovaly, panovaly mírné obavy, v jaké formě a v jakém stadiu sehranosti začnou mistrovskou soutěž, ale domácí basketbalistky je rozptýlily a připsaly si na startu sezony dvě výhry.

„Ono tam zase tolik výrazných změn neproběhlo. Gába Busková z Příbora s námi hrála už loni, stejně jako naše holky hraje nejvyšší soutěž v Ostravě, a Adéla Morávková z Frýdku vlastně taky. Že se s našimi holkami znají, to je samozřejmě výhoda - jen jsme oživily signály. Akorát jsme toho v létě moc nenahrály,“ pravila trenérka Rašková.

Nevadilo to. „Šlo poznat, že když hrajeme v nejsilnější sestavě, tak to soupeři proti nám mají obtížné,“ pochvalovala si. Což bohužel nebude platit pro celý ročník. „Ale pořád je naším cílem uhrát si potřebný počet výher, hlavně doma, a dostat se do play off,“ dodala.

Havířovanky na úvod hostily silné týmy z Prahy, neboť jak s rezervou USK, tak s Nuslemi se do vyřazovací části víceméně počítá.

„V sobotu proti USK jsme měly výškovou převahu pod košem, takže jsme se snažily hrát to hlavně pod koš na naše pivotky. Skvělý zápas zahrála Anča Kubíčková, jinak se hrál oboustranně rychlý basket. Mladé holky byly v obou týmech, byl to spíš takový mládežnický basket,“ přibližovala Rašková.

Jak sobotní, tak nedělní zápas měly společného jmenovatele, a to dramatické koncovky. Havířovská děvčata ale v obou prokázala rozvahu a chladnou hlavu. Nezmatkovala a radují se z cenných výher. „Proti béčku USK jsme přežily klinickou smrt, kdy se soupeř dostal do vedení, ale v závěru jsme si to uhrály. Proti Nuslím to byl zase trochu jiný obrázek, protože tam jsme na doskoku neměly nárok,“ porovnávala trenérka Rašková oba soupeře.

Nusle přivezly do Slezska již klasické basketbalistky – ženy, tedy žádné mladé juniorky nebo ještě nedávné juniorky. Pod košem si tak ohlídaly prostor a Havířov musel vsadit na jinou kartu. „Střílely jsme hlavně z perimetru, spoléhaly se na rychlé kontry. Naštěstí i toto se nám dařilo. Oba vyrovnané zápasy jsme díky koncentraci a dodržování taktických pokynů zvládly. Musím holky pochválit,“ uznala trenérka.

Náročný los pro její celek pokračuje i v dalším průběhu soutěže. Havířovanky změří síly s Pečkami a Pardubicemi. K výčtu papírově nejsilnějších týmů soutěže už tak schází jen Jablonec. „Ale uvidíme, jak se sezona bude vyvíjet. Je teprve začátek a my rozhodně ani po těch úvodních výhrách nelétáme v oblacích. Všechna družstva mají svou kvalitu, bude to ještě hodně obtížné,“ varuje Iveta Rašková.

VÝSLEDKY

BK Havířov – USK Praha B 75:70 (40:33)

Rozhodčí: Konvička, Karabínová. Trestné hody: 24/16:21/15. Trojky: 3:5. Fauly: 18:17. Diváci: 49.

Havířov: Kubíčková 29, Kopecká 14, Paťorková 6, Drtilová 7, N. Rašková 1, Menšíková 8, Kuběnová 4, Káňová 2, Busková 2, Morávková 1, Milotová 1, Lacinová.

 

BK Havířov – Sokol Nusle 88:81 (50:43)

Rozhodčí: Karabínová, Konvička. Trestné hody: 14/11:34/29. Trojky: 9:2. Fauly: 16:24. Diváci: 54.

Havířov: N. Rašková 23, Kopecká 11, Paťorková 11, Drtilová 5, Kubíčková 18, Busková 4, Morávková 3, Menšíková 8, Káňová, Lacinová, Kuběnová 3, Milotová 2. Trenérka: I. Rašková.