Z přátel budou na osmdesát minut dva tábory rivalů. To je ragbyové derby, nebo také bitva o Slezský kylof. Pojem většině sportovních fandů neříkající nic, ragbyoví aktéři jsou však jako na trní.

Kdy ale vznikla myšlenka hrát o trofej? A proč Slezský kylof? „Jan Macháček se ve Francii seznámil se zvyklostmi pyrenejských vesnic, kde se ragbyová derby hrají tzv. o kostel. Je to ryzí symbolika, jelikož právě kostel je tam nejdůležitější a nejcennější," objasňuje viceprezident a sekretář RC Havířov Karel Gaman.

Díky tomu „o kostel" léta hrají pražští rivalové Sparta a Slavia, což inspirovalo i sportovního ředitele Havířova Radomíra Klodu. „Kylof je výsostným znakem štajgra. Jelikož na Ostravsku bylo hornictví fenoménem, vymyslelo se toto. Zdůrazňuje to prestiž derby a trochu ho to i vyšperkuje," říká za ostravský klub kouč juniorů a bývalý dlouholetý sudí Dalibor Čech.

„Hornictví skomírá, ale jeho symboly budou s naším regionem spojovány navždy. Když Radek Kloda náhodou hornické kladívko s překrásně vyřezávanou rukojeti našel při likvidaci pracoviště, byl nápad na světě," popisuje s úsměvem Karel Gaman.

V Ostravě návrh uvítali 
s nadšením. „Když to funguje v Praze, proč ne u nás? Je to atraktivní pro hráče i diváky. Atmosféru na stadionu dělá zajímavější," přemýšlí Čech.

A tak 15. září 2013 se poprvé hrálo o Slezský kylof. „Derby jsem hrál několikrát, dvakrát vyhrál, je to krásný pocit, ale bolí to. Hráči se znají, těžko se překvapí," přibližuje kouč Ostravanů Rob Vann.

Nevraživost ale mezi kluby není. Naopak. „Mužské týmy chtějí ukázat, že jsou lepší. Jinak ale úzce spolupracujeme, pomáháme si, vazby jsou těsné," tvrdí Karel Gaman.

Dalibor Čech je rád, že Slezský kylof tvoří další dílek mozaiky, kterou se ve výsledku ragby od ostatních sportů liší. „A to chceme. Od nástupu do utkání, pozdravy po něm, třetí poločas a mohl bych pokračovat. Proč se tedy nelišit i zápasem o trofej, která derby zosobňuje?" ptá se. „Hraje se „o něco", než jen o body, byť teď budou tím nejdůležitějším," uznává vzápětí Čech.

Domácí musí získat maximální počet pěti, Havířovu stačí jediný. „V baráži už čeká B-tým Vyškova, který chce postoupit. Ve hře je hodně, každý z týmů se bude snažit uhrát, co potřebuje. Rozhodnou zkušenosti a lepší psychické rozpoložení. Uvidíme, jak říkají s oblibou fotbalisté," zakončuje prognózou havířovský Karel Gaman.

Zápas o všechno startuje v Ostravě v neděli ve 14 hodin.