Turnaje smíšených týmů nejsou sice běžnému sportovnímu fanouškovi tak známé jako klasický šestkový volejbal či jeho plážová podoba, ale organizují se už desítky let.

„Na amatérské úrovni se takto hraje už dlouho, třeba známé Vranovské léto (populární volejbalový turnaj na Vranovské pláži ve Vranově nad Dyjí) vypisuje i kategorie mixů a organizují se u nás i další turnaje, třeba v Ostravské volejbalové lize, Beskydské volejbalové lize a podobně," přibližuje organizátor turnaje Radim Zym, že mixy jsou v Česku docela populární.

Právě Zym a jeho kolegové přišli před časem na nápad založit si vlastní tým a objíždět s ním různá místa na domácí volejbalové mapě.

„V našem týmu se hráči střídají, ale máme tam vždy někoho z Karviné nebo okolních měst, jako jsou Ostrava, Frýdek-Místek a další. Mixové družstvo tvoří vždy čtyři muži a dvě ženy, a protože na turnajích se v hojné míře představují i hráči z druhé ligy a nezřídka i extraligy, mají takové turnaje i slušnou kvalitu," představuje dále Zym toto volejbalového odvětví.

Karvinský tým si za pět let fungování vybudoval už solidní pověst.

„Jak šel čas, čím dál více jsme se začali přiklánět k tomu jezdit na turnaje do Polska a Slovenska. Před nějakou dobou jsem si našel kontakty v Polsku, napsali jsme si a dnes už k nim pravidelně vyjíždíme na velké turnaje, které pořádají. Poláci zažívají v mixových týmech obrovský boom. Přitom si pamatuji, jak jsme k nim asi před čtyřmi roky přijeli a startovalo tam deset týmů včetně nás. Dneska je to mezinárodní turnaj s třiceti družstvy," usmívá se Zym.

„Ale tím, že Polsko je volejbalová velmoc, mají hromadu talentů a patřičnou základnu i v této disciplíně. Jejich turnaje jsou na vysoké úrovni," doplňuje.

Podobně dobře jsou na tom v mixovaných týmech na Slovensku, kde existuje Amatérská volejbalová liga jako u nás. „Tím, že Slováci nemají druhou volejbalovou ligu, pouze první dvě nejvyšší soutěže, dostane se spousta dobrých hráčů právě k mixům a jsou v nich opravdu dobří," uznává Zym.

Ani jeho tým však nepatří k žádným nazdárkům. Třikrát po sobě vyhrál silně obsazený turnaj v Polsku, ostravský turnaj v Michálkovicích v loňském roce a mistrovství amatérů na Slovensku v roce 2014. „Už se o nás ví," přitaká Radim Zym.

Letos vůbec poprvé se karvinský tým pod názvem Perfect Interdekor rozhodl pořádat vlastní turnaj. „U příležitosti pětiletého výročí od vzniku našeho týmu jsme se rozhodli turnaj uspořádat. Vyšlo nám to pěkně, absolvovali jsme do dnešního dne rovnou stovku turnajů a tohle byl ten sto první," usmíval se Radim Zym.

Jeho tým potvrdil kvalitu a v silné konkurenci skončil druhý. Vyhráli Slováci startující jako Legionári.

FINÁLOVÉ VÝSLEDKY
Finále: Legionári (SVK) – Perfect Interdekor (CZE) 2:0 (17, 14)
O 3. místo: Rumíci (CZE) – Japonské pole (SVK) 2:0 (15, 17)

Nejlepší hráč: Tomáš Jambor (Perfect Interdekor)
Nejlepší hráčka: Eva Bohoňková (Rumíci)

Karviná: Radim Zym, Tomáš Jambor, Roman Figurný, Pawel Cul, Remigiusz Polok, Nikol Szotkowská, Ingrid Sengerová, Magda Jaszkowska.