„Neměl jsem srdce z kurtu odejít,“ prohlásil. Češi nakonec v deblu padli a jejich sen o hattricku v týmové soutěži se rozplynul. „Kdyby to bylo na turnaji, okamžitě zmizím,“ vysvětlil.

Poprvé pětatřicetiletý matador pocítil bolest ve druhém setu čtyřhry, kterou museli Češi vyhrát, aby měli šanci na obrat. „Dole na pravé straně zad jsem při servisu ucítil bolest. Nevěnoval jsme tomu pozornost, ale čím déle jsem byl na kurtu, tím to bylo horší,“ konstatoval Štěpánek, autor vítězných bodů loni i předloni ve finále.

Třetí set? Asi by se nic nezměnilo

Na konci druhé sady odešel na ošetření do šatny a fanoušci pískali, protože to považovali za taktickou variantu. „To už jsem věděl, že je to špatně. Lidi na mě bučeli, ale nevěděli, čím si procházím. Musel jsem zažádat o pomoc, ale bohužel časem to bylo horší a horší, až jsem se skoro nemohl pohnout,“ řekl.

Štěpánek s Berdychem přesto dokázali i ve třetím setu málem uspět, ale nakonec s Jo-Wilfriedem Tsongou a Richardem Gasquetem prohráli ve čtyřech setech 7:6, 4:6, 6:7, 1:6. „Kdybychom vyhráli koncovku třetího setu, tak by to asi nic nezměnilo. Doopravdy jsem se nemohl pohnout,“ uvedl Štěpánek.

„Nechtěli jsme tady prohrát, to člověk nechce nikdy. Chtěli jsme to zdramatizovat, urvat bod a rvát se i v neděli. Ale musíme gratulovat soupeřům, kteří hráli výborně,“ uznal Štěpánek.

Z kurtu neslezl kvůli kamarádovi Berdychovi, českým fanouškům a samotnému Davis Cupu, své srdeční záležitosti. Proto zápas nevzdal. „Všude jinde by to udělal. Tady, jelikož jsme byli na centrkurtu, tak to pro fanoušky dohrál. Měl čím dál větší bolesti, podle mě podezření zase na něco s ploténkou,“ odhadoval po utkání český kapitán Jaroslav Navrátil.

Ten Štěpánkova zranění litoval i z jiného důvodu. Tomáš Berdych, kterému nevyšla páteční dvouhra, se mu totiž po boku svého kolegy líbil čím dál víc. „Připadalo mi, že hrál míč od míče lépe, vypadal uvolněně. Mohl se zvednout ještě víc i směrem k nedělní dvouhře. Ale nemá cenu spekulovat, je to 0:3, prohráli jsme. S výborným týmem, dobře připraveným a také perspektivním týmem,“ konstatoval Navrátil.

Budoucnost? Neudělám ani dva kroky

Problémy se zády měl Štěpánek v minulosti už několikrát. Poprvé po Wimbledonu v roce 2006 a loni dokonce v lednu podstoupil operaci krční páteře. „Ale tohle je něco jiného. To, že se nemůžu hnout, jsem ještě neměl. Podívá se na mě profesor Pavel Kolář a budeme hledat příčinu,“ prohlásil tenista.

Prohrou ve Francii skončila po 11 zápasech a titulech z let 2012 a 2013 neporazitelnost českých tenistů. „Na takovou sérii i ty úspěchy můžeme být hrdí. Nejsem si jistý, zdali se něco podobného bude v dohledné době opakovat,“ upozornil Štěpánek.

Karvinský rodák se vrátil do daviscupové reprezentace na baráž proti Švýcarsku v roce 2007. Nyní je otázka, jak bude vypadat jeho budoucnost ve slavné soutěži, což ale nechtěl zraněný a zklamaný hráč po prohře ve Francii rozebírat. „Nemůžu udělat dva kroky,“ řekl jen.