Nad jeho účastí visel otazník, ale první možnost v životě hrát v dresu národního týmu na hřišti, které tak dobře zná, si nechtěl nechat ujít. Lukáš Rapant, v současnosti nejlepší český ragbista, jenž působí v prestižní francouzské TOP 14, pomůže reprezentaci v duelu mistrovství Evropy divize 2A s Chorvatskem.

„Jsem nervózní, to bývám vždy, ale je to příjemné a těším se. Přijdou se podívat známí, rodina i kluci, se kterými jsem hrál. Člověka to zahřeje u srdce," vyznal se hráč US Oyonnax Rugby a odchovanec Havířova. Jak přiznal, dělal i jiné sporty, ale ragby jej uhranulo. „Není to jen sport. Je to mnohem víc," dodal Rapant.

Jak často se během roku vůbec dostanete domů?

Moc ne. Většinou jen o prázdninách, kdy přijedeme s manželkou na čtyři týdny. Ale skoro se nezastavíme. Naposledy jsem zde byl na podzim, když byla přestávka kvůli mistrovství světa.

Teď jste se vrátil kvůli ragbyovým povinnostem…

Co jsem slyšel, tak reprezentace mužů bude v Havířově snad po třiceti letech, to je něco speciálního. Nebojím se říct, že pocta. Jednou jsem se byl podívat na duel kadetů Česko Polsko. Utkání A-týmu nepamatuji. I když… Po těch nárazech do hlavy člověk zapomíná (smích).

Profesionální kluby jsou známy tím, že nerady pouští své hráče za reprezentací. Dělalo vám Oyonnax potíže?

Všechno je to o dohodě. Závisí to na mě i na trenérech, kteří pokud mě potřebují, tak mě o daném víkendu nepustí, ale vyhoví zase jindy. Proto jsem nehrál v Izraeli. Ale tak to má být. Klub mě platí, kdežto u nás je to na amatérské úrovni. Klub je před národním týmem. Jelikož ale tento týden nemáme zápas, měl bych volno a zůstal bych doma. Takto jsem přijel. Šlo to jednoduše.