Jako tradičně ve všech závodech uspěli mladí sportovci KČT Orlová, Hana Gabzdylová se stala dokonce mistryní republiky.

Na červnovém MČR startovali opravdu jen ti nejúspěšnější, kteří se na závěrečný šampionát probili sítem kvalifikačních závodů. Údolí říčky Dračice, nedaleko rakouských hranic, nabízelo tratě zcela odlišné od horských, které Orlovští poznali ve Frýdku-Místku nebo ve Vsetíně. Vyhovovaly především rychlostním typům závodníků.

Ani azimuty nepotrápily tak, jako v předešlých závodech. Nikomu se nechtělo skončit v Rakousku nebo v Dračici. Takže o výsledku rozhodovaly většinou chyby při plnění úkolů, za které se dostávaly trestné minuty. Nejčastěji to bylo u hodu míčkem na cíl nebo odhadu vzdálenosti.

A jak se s nástrahami tratí vyrovnali orlovští závodníci? Výborně. Tradičně úspěšní žáci skončili v soutěži družstev na krásném druhém místě za vítěznými Kralovicemi o pouhé čtyři body. V žebříčku Českého poháru patří orlovskému týmu rovněž druhé místo. Titul mistryně republiky získala mezi žákyněmi 13-14 let Hana Gabzdylová, medaile cinkla ještě Jakubu Kůrkovi v kategorii chlapců do 10 let. Kousek od cenného kovu zůstali Barbara Solichová, Alena Kazíková i Dominika Hoťková. Mít přesnější mušku, byla by v žákovských kategoriích orlovská bilance ještě hezčí.

Také v kategorii dorostu a dospělých se mohou Orlovští pochlubit medailemi. Vybojovali je dorostenka Magdaléna Gencová, vítězka Českého poháru, a Jiří Vilhelm mladší mezi muži. Výsledek soutěže družstev, kde se tradičně bojuje o Červený pohár, byl značně ovlivněn neúčastí některých závodníků z řad dorostu i dospělých kvůli zdravotním či pracovním problémům. Do této soutěže boduje pět nejúspěšnějších závodníků, Orlová vyslal na MČR jen čtyři členy v této kategorii.

MČR bylo zároveň čtvrtým a posledním závodem Českého poháru, v jehož hodnocení se nejhorší výsledek každého závodníka anuluje.

„Je vidět, že pořád patříme k nejúspěšnějším kolektivům v republice, i když ne zrovna k nejpočetnějším. Zásluhou Hanky Gabzdylové jsme si i tentokrát přivezli domů mistrovskou medaili. Sourozenci Gencovi opět patřili k oporám kolektivu, který usiloval o vítězství v Červeném poháru, oba zvítězili v soutěži o Český pohár jednotlivců ve svých věkových kategoriích. Všem našim úspěšným členům blahopřejeme," uvedl za Klub českých turistů z Orlové Jiří Vilhelm starší.

Ze čtrnácti orlovských závodníků si hned jedenáct řeklo o nominaci na mezinárodní mistrovství Česka a Slovenska, které se bude konat 17. září v Kysuckém Novém Městě.

V roce 2017 se má navíc v Orlové pořádat po jedenácti letech opět Mistrovství České republiky. „Je to odměna za tvrdou práci a za dlouholeté výsledky našich, a chtěl bych zdůraznit pouze orlovských sportovců, kteří začínali s tímto sportem ve věku dnešních devítiletých dětí, ale i závazek. Snad se mistrovství zhostíme na výbornou," přál by si Vilhelm a vyjádřil naději, že klub se zase rozroste o nové mladé tváře, aby úspěchy Orlové v tomto sportu mohly nadále pokračovat.

Turistický závod je sportem pro všechny a je jedno, v jakém věku se s ním začne. Nabízí možnost utužit své tělo a sportovat v přírodě. Každý zájemce, který by to chtěl se sportovní turistikou zkusit, je v klubu vítán. Bližší informace na www.turisticky-zavod.cz.

VÝSLEDKY
Žákyně do 10 let: 4. Barbara Solichová, 5. Jana Nowaková
Žáci do 10 let: 3. Jakub Kůrka, 6. Michal Vošahlík
Žákyně 11-12 let: 4. Alena Kazíková, 7. Zuzana Balajková
Žáci 11-12 let: 6. Jan Kůrka
Žákyně 13-14 let: 1. Hana Gabzdylová, 4. Dominika Hoťková
Soutěž družstev (Bílý pohár): 2. místo

Dorostenky 15-16 let: 5. Kristýna Nowaková
Dorostenky 17-18 let: 2. Magdaléna Gencová
Muži do 35 let: 4. Ondřej Genco
Muži nad 35 let: 3. Jiří Vilhelm ml.
Soutěž družstev (Červený pohár): 10. místo