Český kvartet Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Pavel Maslák sice postoupil do nedělního finále časem 38,94 s a také díky přízni paní Štěstěny (diskvalifikace Italů, pád Němců), ale když už se Čechům povedlo postoupit mezi nejlepší, přáli si úspěšné vystoupení. Jenže těsně před finále, přímo na oválu, signalizoval Jan Veleba zranění a česká štafeta musela z finále odstoupit.

Výsledky finálového běhu na 4x 100 m: 1. Británie 37,80, 2. Turecko 37,98, 3. Nizozemsko 38,03, 4. Francie 38,51, 5. Ukrajina 38,71, …Česko z finále odstoupilo.

Poslední den mistrovství Evropy v Atletice v Berlíně.

Čtvrtkaři mají český rekord

Pavel Maslák byl v Německu nejvytíženějším českým běžcem. Kromě individuální čtvrtky (běhu na 400 metrů) a stovkové štafety totiž běžel už v sobotu i štafetu na 4x 400 metrů.

A tady si po nevydařeném výkonu z individuální trati vylepšil náladu. Češi ve složení Patrik Šorm, Michal Desenský, Vít Müller, Pavel Maslák vylepšili časem 3:02,52 o 14 setin staré maximum z ME v Amsterdamu.

České kvarteto se v prvním semifinále od začátku pohybovalo na čtvrté příčce, ale v posledním kole Maslák předběhl Poláky a s přehledem kontroloval poslední postupové místo. Rychlejší byly jen favorizované štafety Británie a Francie.

Tady odchovanec Havířova prožíval úplně odlišné pocity, než v semifinále individuálního závodu na 400 m. „Nebylo to zase tak složité. Kluci mi to předali na výborném čtvrtém místě v kontaktu a já věděl, že když se udržím, třetí místo vybojuju,“ vykládal finišman české štafety.

Překvapil ho pouze rychlý čas. „Ten jsem opravdu nečekal, ale jak jsem řekl, kluci to skvěle rozběhli a já to už jen dorazil. Pozice vzadu mi vyhovovala. Je to lepší, než když si to táhnu sám,“ uvažoval.

Čtvrtkařskou štafetu vyhráli stejně jako před čtyřmi lety Belgičané s třemi bratry Borléeovými. Češi obsadili ve finále sedmé místo, když pozměnili složení své sestavy. Odstartoval Jan Tesař, Pavel Maslák se z pozice finišmana posunul na druhý úsek a třetí běžel Patrik Šorm. Finišmanem byl tentokrát Filip Šnejdr.

Maslák zaběhl svůj úsek skvěle, nejen, že udržel kontakt s nejlepšími soupeři, dokonce Šormovi předával na čtvrté pozici. Svůj úsek měl nejrychlejší. Nakonec český kvartet doběhl sedmý v čase 3:03,00.

„Běželo se mi dobře. Ve štafetě jsem asi trochu ožil,“ připustil po závodě Maslák. Snažil se, aby co nejvíce pomohl týmu. „Dá se říci, že týmová soutěž mě dost motivuje,“ vykládal po finále.

Výsledky finálového běhu na 4x 400 m: 1. Belgie 2:59,47, 2. Británie 3:00,36, 3. Španělsko 3:00,78, 4. Francie 3:02,08, 5. Polsko 3:02,27, …7. Česko 3:03,00.