Házenkáři extraligového A-mužstva v roce 60. výročí založení klubu HC Baník Karviná na titul z domácí soutěže nedosáhnou, avšak klub jako takový o zlatý lesk z probíhající sezony nepřijde. Zasloužili se o to starší žáci Baníku, kteří se stali na posledním turnaji v Lounech mistry republiky.

Jedenáctý ročník Žákovské ligy v házené, jak se domácí soutěž nazývá, doznal oproti minulým ročníkům velkých změn. Hrálo 
v něm 25 družstev, která absolvovala celkem šest kol. To znamená, že nebylo na programu finále, jak tomu bylo v uplynulých ročnících, ale každý tým se postupně utkal během turnajů se všemi soupeři.

Mladí talenti HCB OKD Karviná v posledním šestém kole nastoupili v Lounech, kde ztratili bod s Duklou Praha, a byl to také jediný ztracený bod z celého průběhu, to znamená, že baníkovci nastřádali rekordní počet 47 bodů. Titul mistrů Česka je ve správných rukou.

„Musím chlapce pochválit. Hráli disciplinovaně, takticky velmi dobře. Rozhodující pro naše výchozí postavení se ukázalo už kolo v Olomouci, kde jsme porazili Plzeň 30:22. Ale ani 
v Lounech to nebylo jednoduché. Zvláště Dukla nad námi chtěla zvítězit opravdu moc. Hrála po celém hříšti osobku. Přesto jsme remizovali 21:21 a to nám stačilo k titulu. Ostatní utkání jsme s přehledem vyhráli," přiblížila trenérka Jana Hajžmanová, která během svého působení u mládeže v klubu dovedla k medailím, potažmo titulům už nepřeberné množství hráčů. Z posledních jedenácti ročníků vyhrála Karviná pod jejím vedením pět!

A jak by zhodnotila své svěřence? „Duší družstva je David Růža, který hrál na rozehrávce. Nejenže dobře bránil, ale skvěle střílel a navíc uvolňoval své spoluhráče (je to vnuk bývalého vynikajícího trenéra Baníku Dušana Růži – pozn. aut.). V posleních střetnutích se podstatně zlepšil Nicolas Noworyta, který výborně bránil a měl velmi dobrou střelbu. K nim patřil i Alexandr Zamarski, jenž patřil k nejlepším střelcům. Musím vyzvednou i brankáře Jakuba Pavlína, jenž přišel v lednu ze sokola Krmelín, kterému děkujeme, že nám ho zapůjčil. Také druhý brankář Tomáš Buzek má své kvality. Musím konstatovat, že i mladí hráči ročníku 2001 v posledních utkáních hráli velmi dobře, ať to byli David Kurník, David Hála, Roman Bílek nebo Miroslav Halama. To bude kostra družstva pro příští ročník. Z týmu teď odchází deset hráčů do mladšího dorostu," hodnotila Hajžmanová.

Pohár a medaile hráči obdrží 10. června před kvalifikačním utkání mužů Česko – Francie, které se koná v Brně.

Výsledky Karviné z Loun: Zubří 28:21, Dukla Praha 21:21, Centrum Haná 29:16, Louny 30:10.

Celkové pořadí soutěže: 1. Karviná 47 bodů, 2. Talent Plzeň 46, 3. Dukla Praha 44, 4. Kopřivnice 39, 5. Centrum Haná 37, 6. Zubří 36, atd.

Sestava Karviné v Lounech: Pavlín, Buzek – Pyszko 10, Cieslar 2, Jastrzembski, Jančička 7, Halama 5, Růža 18, Bílek 5, Břenek 2, David 12, Noworyta 19, Zamarski 19/2, Kurnik 6/1, Hála 3. Trenérka: Jana Hajžmanová. Vedoucí družstva: Libor Hanisch st.

Oldřich Horák