„Sehráli jsme fantastické utkání proti nejlepšímu páru světa. Tohle asi nikdo nečekal, nechali jsem na kurtu všechno, ale bohužel jsme byli v elektrizující skvělé atmosféře o ten jeden gem kratší,“ zalitoval po utkání Radek Štěpánek.

Francouzi získali všech šest brejků při podání Rosola. „Bohužel mi servis tolik neletěl. Rytmus jsem našel až v koncovce pátého setu. Škoda, že nám to nevyšlo,“ litoval Rosol.

„Viděli jsme fantastický debl, klobouk dolů před klukama, protože hráli s nejlepším párem světa, ale prohráváme jedna dva,“ konstatoval kapitán Jaroslav Navrátil, jenž udělal před utkáním rozhodnutí postavit vedle ostříleného Štěpánka právě Rosola na úkor Adama Pavláska, jehož trápila záda.

Rosolova únava?

Na Rosolovi se patrně projevila únava z páteční pětisetové výhry nad Tsongou. Jeho servis nebyl tak řízný a Francouzi mu ho v první sadě dvakrát prorazili. Štěpánek zase pokazil pár volejů i jednu smeč a první set Češi rychle ztratili. „Bylo to hlavně o mně a mém servisu. Po té páteční pětisetové bitvě s Tsongou mi nešvihala ruka tak, jak bylo třeba. Musel jsem najít správný styl servisu,“ vysvětloval Rosol.

Druhý set začali Češi lépe a po vítězném returnu Štěpánka měli brejkbol. Ten na 2:0 proměnili a český veterán tanečkem rozbouřil halu. Rosol se ale dál trápil na servisu a o podání přišel. Pak ale ztratil servis také Herbert, který udělal dvě dvojchyby po sobě. Set už Štěpánek zkušeně doservíroval.

„Ze začátku hráli naprosto bezchybně, s čímž jsem ale počítal. Ale věděl jsem, že nějakou šanci dostaneme. Využili jsme ji právě ve druhém setu. Bohužel třetí nám utekl,“ zalitoval český bojovník Štěpánek, čímž se dostal k třetí sadě, ve které Rosol opět prohrál svůj servis.

Vzedmutí českého páru ze druhé sady tak bylo tentam. Francouzi si sadu pohlídali a vyhráli 6:3. „Bohužel jsme i na startu čtvrté sady ztráceli, ale naštěstí jsme to nevzdali,“ pochvaloval si Štěpánek.

Rosol sice opět prohrál podání, ale v koncovce znovu nezvládl situaci daviscupový premiant Herbert a po jeho dvou dvojchybách bylo srovnáno na 4:4. Pak odvrátil Štěpánek tři brejkboly a po zisku Mahutova servisu srovnal český pár na 2:2 na sety.

Kapitán Navrátil vyskočil z lavičky a povzbuzoval opět ne úplně plné ochozy k hlasitější podpoře. Euforie z vynucené rozhodující sady ale zvadla hned v první hře, jelikož Rosol čistou hrou přišel už pošesté v zápase o podání. Tentokrát už byli soupeři při svém servisu neomylní a Herbert zápas ukončil čistou hrou.

„Pátý set je vždy loterie. Chtěli jsme ho začít dobře, bohužel nám hned sebrali servis. Pak jsme měli ještě nějaké šance, konec pro nás byl ale špatný,“ uznal Štěpánek.

Soupeře ocenil. „Nejsou prvním týmem světa náhodou. Hodně jim pomohla jejich sehranost. Je vidět, že hrají výborně za každé situace, tedy i když jsou nervózní, nebo nejsou nervózní. My jsme dělali, co jsme mohli, nechali jsme tam všechno. Po takové bitvě mrzí porážka vždycky daleko víc,“ uznal Radek Štěpánek.

Jak vnímal situaci, kdy se celý týden připravoval na to, že do deblu naskočí s Adamem Pavláskem, aby nakonec hrál s Lukášem Rosolem? „S kapitánem jsme se bavili, že pravděpodobnější varianta bude s Adamem. Možná pro nás ale bylo lepší, že se to takhle změnilo na poslední chvíli a mohli jsme hrát uvolněně. Na kurtu se pro mě nezměnilo nic, hrál jsem na stejné straně. Adam chodí po servisu víc na síť, v tom by byl herní projev jiný. Myslím ale, že jsme s Lukášem odehráli naprosto vyrovnaný zápas,“ zakončil český matador.