Pětatřicetiletý karvinský rodák sice vedl 2:1 na sety, nakonec se však musel před svým soupeřem sklonit.

O čtyři místa výše postavenému hráči na žebříčku ATP podlehl 6:3, 4:6, 7:6, 2:6 a 1:6. „Mé tři využité brejkboly z osmnácti? To je strašidelné číslo. To rozhodlo,“ byl si jist Radek Štěpánek.

V zápase jste měl dvakrát navrch, nakonec to ale nedopadlo. Proč?

Měl jsem dva opravdu špatné momenty. Ten první v koncovce druhého setu, kdy jsem si jednoduchými chybami poprvé v utkání prohrál servis. Ten druhý špatný moment přišel v začátku páté sady. Stav byl 1:1, já nedokázal využít dva brejkboly a následně sám podání ztratil.

Zápas hodně ovlivnilo využívání brejkbolů. Vy jste proměnil jen tři z osmnácti, soupeř naopak šest z jedenácti. To je obrovský rozdíl…

Souhlasím. Tři využité brejkboly z osmnácti, to je strašidelné číslo. To rozhodlo. Ale nebylo to tak, že bych si to zazdil vlastními chybami. On při mých mnoha šancích dokázal zahrát neuvěřitelné míče, kterých přitom v celém zápase až tolik nepředvedl. Bohužel pro mě je vytáhl vždy ve velmi důležitých chvílích.

Pamatujete někdy podobné brejkbolové trápení?

I horší. Na turnaji v Basileji jsem měl 22 brejkbolů a nevyužil ani jeden. Přesto jsem ten zápas vyhrál. Tentokrát se mi to nepovedlo, což mě mrzí. Těch šancí jsem měl opravdu strašně moc. Neustále jsem si pro ně chodil. To bylo dobře. Když se vám je ale nedaří proměňovat, ztrácíte rychle jak fyzické, tak psychické síly. Naopak soupeř je na koni. A v koncovce to bylo znát.

Na začátku rozhodujícího pátého setu jste si vypracoval na příjmu za stavu 1:1 vedení 40:15. Haase se z toho ale vyhrabal a už získával gemy jen on…

Právě za toho stavu mě mrzí míč, který jsem ztratil. Haase podal, mně se podařil skvělý return a získal jsem tím převahu. Jenže rozhodčí zahlásili aut. Jestřábí oko následně potvrdilo, že to bylo ještě do pole. Výměna se pak opakovala a já trefil míč deset centimetrů za základní čáru. Na následný brejkbol při mém vedení 40:30 si pomohl Haase výborným servisem, srovnal na shodu a gem si ještě uhrál. V tu chvíli jsem cítil, že mi to začíná ujíždět.

S Haasem to byl vůbec váš první zápas. Hrálo to svou roli?

Problém jsem měl při přechodu na síť. Nedokázal jsem nejlépe odhadnout, kdy tam jít. Na tom pomalejším povrchu měl více času se k úderu dostat. S odstupem času si myslím, že jsem tam měl chodit víc. Zakopával jsem se kolikrát na základní čáře, a to nebylo dobře.

Nastoupíte zítra do čtyřhry po boku Tomáše Berdycha? Jak jste na tom vlastně fyzicky?

Je pravda, že v závěru už to nebylo ono. Neměl jsem potřebnou jiskru. Ale nejsem nijak zlomený, ani zdravotně limitovaný. Kapitánovi a celému týmu jsem k dispozici.