O co jde? „Na počátku byla myšlenka udělat něco pro děti, které začínají se závodním karate. Chtěli jsme pro ně vytvořit kvalitní soutěž, protože turnajů pro pokročilé závodníky byl dostatek, ale pro ty začínající nikoliv,“ přiblížil úvodem otec projektu Marek Franta z Havířova.

„Usiloval jsem o soutěž, kde by začátečníci mohli závodit mezi sebou za rovných podmínek. Zpočátku jsem slyšel spíše negativní názory na pořádání takové akce, ale jsem zvyklý se s problémy porvat, tak jsem se nenechal odradit a šel do toho,“ popisuje s úsměvem Franta.

Sehnal hrstku ochotných sponzorů, kteří byli ochotní celý projekt podpořit, dal karatistům z českých a moravských klubů vědět, že tady takový turnaj je a postupem času dostala celá soutěž přesné obrysy a začala získávat na popularitě nejen doma, ale také v blízkém zahraničí. „Jezdí k nám závodníci z Polska, Slovenska i Maďarska,“ potvrzuje Franta.

Dnes se už každého takového turnaje pravidelně účastní 250 talentovaných karatistů. „Je velmi potěšující vidět některé závodníky, kteří svou kariéru odstartovali právě na tomto projektu u nás a dnes získávají medaile na MČR, evropských či světových turnajích,“ pochvaluje si Franta.

On a jeho blízcí spolupracovníci mohli letos uspořádat už jubilejní třicátý turnaj. Na počátku projektu se jej přitom účastnilo sotva šedesát dětí z Moravskoslezského kraje. Dnes je soutěž vyhledávanou akcí, což havířovským pořadatelům přináší pocit z dobře odvedené práce.

„Je legrační, že ti, co tomu nebyli na začátku zrovna dvakrát nakloněni - a byli to především funkcionáři z jiných krajů republiky - dnes obdobné projekty prosadili ve svých krajích sami a mají i docela podobné názvy,“ směje se Franta.

Kromě zúčastněných karatistů poděkoval také Nadaci OKD, která klub a celou akci v tomto roce podpořila. „Na turnaji nejde v první řadě o zisk cenných kovů, ale o čistou radost dětí ze sportu. Čím více se jich sportu věnuje, tím lépe,“ míní Marek Franta.