Střelci z celého regionu se v pátek a o víkendu sjeli do Karviné na pokračování Oblastní střelecké ligy.

Vítala je už nově zkolaudovaná správní budova 1. základní organizace, která vyrostla doslova na „zelené louce" a kterou členové Kovony vlastními silami postavili.

„Pojďte dál," vítá nás předseda střeleckého klubu Karel Karzel a zve nás na prohlídku objektu, který zahrnuje klubovnu s televizí, kuchyň s bojlerem a sociální zařízení. „Člověk by tu mohl i přespat," usmívá se.

Střelci mohou letos konečně využívat zázemí nové správní budovy.Zdroj: Ivo Dudek

Budova se stavěla dva roky. „Finančně nám na ni přispělo město, zbytek jsme dodali my sami. Teď tady máme určitý komfort, což je dobré jak pro závodníky, tak pro rozhodčí. V zimních měsících oceníme výhody nové klubovny ještě víc, až se sem půjdeme zahřát," vysvětluje Karzel, zatímco za stolem konzumují další dva závodníci teplé párky. „Veškeré zázemí už víceméně stěhujeme sem," dodává předseda Kovony. V areálu budou střelci jako doma, neboť jejich velkou výhodou je skutečnost, že vlastní i pozemky k areálu.

Střelci pálí ostošest

Z níže položené střelnice se mezitím nahoru line zvuk palných zbraní, protože se naplno rozbíhá finálový den třetího kola dlouhodobé soutěže. I když dlouhodobé… „Čtyři kola stihneme víceméně během dvou a půl měsíce. Poslední kolo oblastní ligy se koná až v září a je zároveň vždy oblastním přeborem, který většina závodníků bere asi prestižněji, takže je na něm i větší účast. Přebor se vyhodnocuje samostatně," vysvětluje tajemnice oddílu Kateřina Slaninová, sama aktivní závodnice.

Ta má bezbariérový přístup, takže soutěžit mohou i vozíčkáři.Zdroj: Ivo Dudek

Střelcům se do celkového hodnocení počítají tři nejlepší dosažené výsledky během těchto pěti kol. „Účast se vždy pohybuje někde mezi padesáti až sedmdesáti závodníky. Nejvíce jich chodí v sobotu na malorážku. Kromě místních k nám přijíždějí členové dalších základních organizací a střeleckých klubů nejen z Karvinska, ale i z regionu a dokonce z Polska," přibližuje Slaninová.

A jaké jsou disciplíny klulové střelecké ligy? „Máme jich pět, které jsou rozvrženy do tří dnů. V pátek odpoledne se střílí velkorážní pistole (patnáct plus patnáct ran) a standardní velkorážní pistole. V sobotu je na programu zase malorážní, to znamená standardní pistole třikrát dvacet ran a sportovní pistole (třicet plus třicet ran) a celé kolo nám končí v neděli libovolnou pistolí na šedesát ran," objasňuje Slaninová.

Střelci soutěží na různých turnajích i oblastní lize.Zdroj: Ivo Dudek

Střelci v neděli pálí na vzdálenost 50 metrů. Bohužel zrovna tato disciplína, nazývána samými střelci jako královská, byla světovou organizací ISSF vyškrtnuta z programu olympijských her pro svou neatraktivitu. „Je fakt, že to trvá zhruba hodinku a půl, takže se to představitelům ISSF asi zdálo zdlouhavé," krčí rameny Karzel.

Už v neděli 4. června pořádá Kovona tradiční střeleckou soutěž Memoriál Miloše Slaniny pro libovolnou pistoli. „To je samostatný závod a hned další týden máme na programu čtvrté kolo oblastní ligy," zakončuje Slaninová.