Stejně jako loni se hrálo v Karlových Varech a stejně jako loni si havířovské studentky z „horního gymplu“ přivezly domů titul nejlepšího středoškolského týmu.

Zatímco loni si v boji o zlato smlsly na Praze, letos to bylo na Brnu. „Je to pro nás a pro naši školu výjimečný úspěch. Soupeřky mají ve svém středu rovněž extraligové hráčky, reprezentantky, snad ještě větší počet, než který máme my. Holky jsou ale výjimečné,“ chválil děvčata ředitel gymnázia Karel Foniok.

Natálie Rašková, rozehrávačka a mozek týmu.

Stejně výjimečná je i třída osmá A, do které chodí opory vítězného týmu Anežka Kopecká, Barbora Lacinová a Natálie Rašková, juniorský reprezentant v golfu Petr Janík či Daniel Mikušťák, talentovaný boxer, který skončil na loňské olympiádě dětí a mládeže v Argentině čtvrtý jen vinou „zářezu“ od rozhodčích (Deník informoval).

„V jedné třídě máme dva úspěšné olympioniky, kromě Dana ještě Anežku, která reprezentovala v basketbale 3x3. Oba přitom vykazují po celou dobu studia vynikající prospěch,“ upozorňuje ředitel Foniok.

Škola vychází sportovním talentům vstříc umožněním studia formou individuálního studijního plánu. Zajišťuje mladým studentům takové podmínky, aby byli schopni věnovat se sportu na nejvyšší úrovni, dále rozvíjet svůj talent a samozřejmě prospívat s vyznamenáním.

Úspěšná škola

Basketbalistky ve Varech nepoznaly hořkost porážky. Děvčata vyhrála svoji základní skupinu, když zdolala domácí Karlovy Vary 55:18 a ve vyrovnaném zápase také Brno 37:29, které hrálo s hráčkami KP Brno a Žabin, dvou tradičních extraligových účastníků, které patří k nejúspěšnějším klubům v zemi.

V podvečerním semifinále si pak Havířovanky poradily s Kolínem 51:37 a ve finále opět uspěly nad Brnem 48:42. Obhájily tak loňské prvenství.

Opora týmu, olympionička Anežka Kopecká (s míčem).

Horní havířovské gymnázium vyhrálo basketbalové měření sil napříč celou republikou už potřetí v posledních čtyřech letech!

Velký dík přitom patří trenérce Ivetě Raškové, která děvčata připravuje v klubu BK Havířov. A také na celostátní finále je připravila skvěle. „Ona je vlastně s Martinou Šindlářovou vychovala. Loni měla na zisku titulu lví podíl Anička Kubíčková, která byla prakticky nebránitelná. Také je odchovankyní klubu,“ správně připomněl Karel Foniok. „Ta ale odmaturovala, což je přirozený koloběh věcí. Holky odcházejí, další přicházejí. Aničku letos skvěle zastoupila její mladší sestra Eliška,“ popisuje ředitel školy.

Tělocvikář Petr Michálek zase koučuje děvčata už třetím rokem, projel s nimi okresní i krajská kola, letos však ze zdravotních důvodů nemohl na finále odjet. Nevadilo to. Skvěle ho totiž zastoupila profesorka Petra Fonioková, která hráčkám připravila dokonalý servis, takže se děvčata mohla soustředit jen na basketbal.

„Všem učitelům, kteří se podílejí na výchově i úspěšném studijním procesu mladých děvčat, patří velké poděkování,“ podotkl ředitel Foniok.

Není to přitom první velký úspěch školy, neboť v roce 2003 se povedlo družstvu chlapců uspět i v celostátním finále Středoškolského poháru v atletice. Tehdy gratuloval vítězům a předával pohár nynější reprezentační šéf Tomáš Dvořák, trojnásobný mistr světa a bronzový medailista v desetiboji.

Studentky havířovského gymnázia s profesorkou Foniokovou.

Ředitel Foniok vedl hráčky už v roce 1985!

Karel Foniok se pohybuje ve sportovním prostředí celý svůj život. „Na celostátní finále jsme se s děvčaty probojovali už v československé éře. Tehdy s ekonomkou z Orlové, kde jsem působil jako mladý tělocvikář. V družstvu byly právě Iveta Rašková nebo Martina Šindlářová, které stojí za úspěchy ženského basketu u nás v Havířově,“ přidal perličku.

V našlapaném finále skončil tenkrát jeho tým čtvrtý. I to byl ale úspěch. „Přijeli jsme podobně jako letos holky jen v šesti lidech, ostatní družstva, například pražské gymnázium Nad Štolou nebo Hradec Králové, měly v týmu i patnáct děvčat,“ zasmál se Foniok.

Letošní vítězná sestava havířovských studentek: Anežka Kopecká, Natálie Rašková, Barbora Lacinová, Kristýna Menšíková, Eliška Kubíčková a Magda Pezdová.