Polák si letenku do Argentiny vysloužil na nedávném mistrovství Evropy mládeže do 15 a 17 let, které se konalo v Itálii. V nadhozu a dvojboji vybojoval dvě stříbrné medaile a v trhu bral za parádní výkon 103 kg dokonce zlato.

„Mám z toho obrovskou radost. Je to dosavadní největší úspěch v mé kariéře,“ řekl svěřenec Emila Brzósky, jenž se ve své kategorii stal prvním českým mistrem Evropy. „Myslím, že bude úspěch, když skončí do šestého místa. A má na to,“ věří Brzóska svému svěřenci.

Talentovaný vzpěrač je velkým talentem svého sportu. Dříve hrál pět let i florbal a ke vzpírání ho přivedl kamarád. „Teď trénuji sedmkrát týdně, celé čtyři roky. I díky tomu jsem se dostal až tam, kde teď jsem,“ říká spokojeně Polák, jehož sbírka úspěchů se začíná zajímavě plnit.

Mládežnické hry v Argentině jsou další, avšak ne poslední metou, na kterou by chtěl dosáhnout. „Mám před sebou mistrovství světa mužů a chtěl bych se dostat i na olympijské hry,“ hlásí. Ty nejbližší se konají už za necelé dva roky v Tokiu. „Nebude to jednoduché, ale šanci určitě má. Společně pro to uděláme maximum. Olympijské hry jsou totiž našim dlouhodobým cílem,“ ujišťuje trenér Brzóska, který Poláka vede od roku 2013.

Žije v dětském domově

Sedmnáctiletý vzpěrač stále chodí do školy, kterou musí zkombinovat se sportem. Není to nic jednoduchého, výsledek ale stojí za to. „Se vzpíráním už jsem projel skoro celou Evropu, dokonce jsem byl i v Thajsku,“ prozradil Polák, jemuž sport změnil život. „Taky jsem poznal spoustu nových lidí a kamarádů,“ dodal vzpěrač, kterého potkal těžký osud.

Před více než rokem jeho rodiče odešli do zahraničí, Polák ale kvůli vzpírání zůstal. Bydlí však v dětském domově. „Je to velmi skromný kluk. Má obrovský talent, sport ho strašně baví, v tréninku má vůli a hrozně chce,“ smekl mu poklonu trenér Brzóska.

Nadaný sportovec většinu času tráví na trénincích a závodech. Život vzpěrače Polák dokázal shrnout do pěti bodů: „Trénink, spánek, jídlo, regenerace a někdy trošku nuda.“ Na tu ale nyní nebude mít pomyšlení, v Buenos Aires bude mít o zážitky postaráno.