Redakce Karvinského a havířovského Deníku ocenila hráče, kteří si na podzim vedli nejlépe a předala ocenění těm, kteří si je ještě nevyzvedli.

TIP liga udělala za letošním rokem definitivní tečku společným posezením nejúspěšnějších hráčů. Kdo scházel, mohl litovat, atmosféra se nesla v humorném a přátelském duchu.

Na úvod přítomné překvapil vítěz TIP ligy Jan Filip z Věřňovic, který vytáhl zašlý výstřižek z novin, kde na fotce přebírá první cenu za vítězství v roce 2010. Stal se tak již čtvrtým hráčem z Karvinska (po Tomáši Roubíkovi, Janu Strnadelovi a Miroslavu Petruňovi), který vyhrál podruhé první cenu. Letos se jednalo o sud piva Gambrinus.

Ostatně, historie TIP ligy už začíná být docela bohatá, vezmeme-li v potaz, že se hraje od podzimu roku 2003, máme za sebou už 31 ročníků (v každém kalendářním roce dvě TIP ligy).

Na setkání posledních nejlepších tipligařů přišli Jan Filip, Evžen Věčorek, Ludvík Bil, Pavel Sikora, František Sekera a jediná dáma Marta Kotrová. Pánové Vladimír Horecký a Miroslav Miksa se omluvili, stejně tak vítězný tým rodiny Petruňových. „Všechny pozdravuji, bohužel zdravotní stav mi nedovolil se zúčastnit. Vynahradím si to na jaře,“ slíbila hlava rodiny Miroslav Petruňa starší.

Výherce Jan Filip: Věřňovice jsou srdeční záležitost

Jan Filip se zapsal do historie TIP ligy jako její dvojnásobný vítěz. Svou první zkušenost s TIP ligou zažil v jejích samotných počátcích. „První setkání s TIP ligou je už trochu vousaté, to jsem ještě pracoval. Teď už jsem v důchodu,“ zasmál se dobře naladěný Jan Filip.

Kdysi se mu povedlo vyhrát televizor (dodnes dobře slouží), nyní vyhrál sud piva. „Teď už mi do sbírky chybí jen karton pro vítěze kola. Tím jsem ještě nikdy nebyl,“ vyhlásil pan Filip cíl pro nový rok.

Jan Filip, vítěz TIP ligy.

K fotbalu měl vždy blízko. „Byl jsem aktivní fotbalista, pětadvacet let jsem hrával za Věřňovice,“ potvrzuje. Ve fotbalovém prostředí se stále pohybuje. „Ve Věřňovicích se starám se o hřiště, je to můj koníček a klub srdeční záležitost,“ přiznává.

Je tedy jasné, že lidé v klubu mu mohutně fandili. „No samozřejmě, však taky výherní bečka půjde do placu,“ usmívá se výherce.

V klubu se tedy mohou těšit na vydařené silvestrovské oslavy? „To asi ne, spíš si bečku pošetříme na příští rok na derby s Dolní Lutyní,“ připomíná pan Filip, že největším zápasem pro Věřňovice je souboj s obecním rivalem.

Mimochodem, Věřňovicím se na podzim dařilo (stejně jako Lutyni). „Nebylo to špatné, ale minulá sezona nám šla lépe. Snad se na jaře zvedneme. Výbornou práci odvádí u mužstva trenér Kubiš,“ uznává.

Sám pamatuje dobu, kdy karvinskou TIP ligu hrálo 1500 lidí. Vyhrát je prý ale pokaždé obtížné.

„I když to teď hraje třeba jen pět stovek tipérů, vždy je těžké vyhrát. Na počtu lidí zase tolik nezáleží. Letos jsem měl i štěstí. Na první místo jsem se dostal až v posledním kole, kdy jsem přeskočil pana Věčorka. Dařilo se mi trefovat výhry hostujících mužstev,“ přiznal Filip.

Kromě svých domácích Věřňovic sleduje všechny okresní mančafty i první ligu. „Fandím Baníku. Potěšilo mě, jak se po těch bídných letech nyní zvedl. Ze zahraničí mě baví prestižní anglická liga, a také ta německá. Ty jsou nejlepší,“ hodnotí.

A jak si obstarává tipy do fotbalové TIP ligy? Radí se s někým? „Neradím. Mám takový rituál, že si zajedu pro noviny, hned to natipuji a házím do schránky. Nepotřebuji k tomu ani tabulky, i když vím, že je do novin dáváte. Ale já to tam sázím na první dobrou,“ nabízí pan Filip možný úspěšný recept pro ostatní tipéry.