Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem porazili ve čtyřhře Robina Haaseho a Jeana-Juliena Rojera 7:5, 1:6, 7:6 a 7:6.

Berdych se Štěpánkem vyhráli v Davisově poháru již patnáctou čtyřhru, prohráli pouze jednou. Zápas s nizozemským párem však patřil k nejtěžším. Nechybělo mnoho a čeští tenisté mohli klidně prohrát 0:3, protože první set vyhráli z pěti odvrácených setbolů a ve třetím zmařili soupeřům další tři.

„Byl to určitě nejtěžší zápas, co jsme zatím odehráli. Bylo to strašně těžké utkání a jsem rád, že jsme to zvládli,“ řekl Berdych České televizi. „Soupeři hráli nad své poměry, neskutečně a my jsme si vítězství museli zasloužit poctivým bojovným výkonem až do konce a nakonec jsme to zvládli,“ doplnil jej Štěpánek.

„Skoro jsme byli po smrti, nicméně rozhodla vůle kluků po vítězství. Jsem rád za vydřené vítězství a věřím, že to Tomáš v neděli dokončí,“ ulevilo se i kapitánovi Čechů Jaroslavu Navrátilovi.

V prvním setu se domácí hráči ocitli na hraně za stavu 4:5. Berdych při svém podání prohrával 0:40 a soupeři měli ještě dvakrát výhodu, ale Češi se z krize dostali a povzbuzení získali nakonec první set poměrem 7:5. Druhý set však jasně ztratili, jelikož na kurtu vládl skvělý Rojer, který výborně returnoval, podával a trápil soupeře přesnými loby.

Ve třetím setu už Češi po ztrátě Štěpánkova podání prohrávali 3:5, jenže se zase zvedli na pokraji ztráty sady. Dva setboly nepovolili Nizozemcům využít při Berdychově podání. Česká jednička si pak nechala na kurtu namasírovat záda a v dalším gemu odvrátili tenisté další setbol při servisu Haaseho, kterému vzali podání a set získali v tiebreaku. V tom se Nizozemci rozčilovali a naštvaný Haase vztekle mlátil raketou do sítě.

Drama přinesl i čtvrtý set. Češi získali rychle podání Nizozemců, ale o výhodu hned přišli. Set dospěl opět do zkrácené hry, kterou Berdych se Štěpánkem zvládli lépe a po skoro čtyřech hodinách využili druhý mečbol.

„Rozhodly naše zkušenosti a trošku i naše vítězná aura,“ mínil pětatřicetiletý Radek Štěpánek, který má se sedmým hráčem světa Berdychem v soutěži o „salátovou mísu“ v deblu skvostnou bilanci patnácti výher a pouze jediné prohry. „Dokázali jsme naše zkušenosti v důležitých momentech více prodat,“ doplnil Berdych.

Češi odvrátili dohromady osm setbolů. To je ve čtyřhře a v tenise obecně nevídané číslo. „Ale nebereme to tak, že jsme z toho vyvázli. Museli jsme hodně bojovat, protože soupeři hráli fakt výborně, řekl bych nad své možnosti. Nejdůležitější je, že jsme vyhráli ten poslední bod,“ oddechl si Štěpánek.

Cena za oddanost Davis Cupu

A ještě možná něco rozhodlo ve prospěch českého deblu. Taktika. Za stavu 4:5 ve třetí sadě měli na zisk setu (a tudíž vedení 2:1) podávat Nizozemci. Jenže přišel „lékařský time out“. Chytrý tah z české strany. Berdych si lehl na zem. Nebyl zraněný, jen si nechal namasírovat ztuhlá záda.

„Je znát, když jeden den hrajete singla a druhý debl, ve kterém je pohyb úplně jiný. Cítil jsem, že potřebuju oživit, dostat impulz, abych se cítil líp, což se povedlo a za to jsem rád,“ vykládal po utkání Berdych.

O chvíli později zase taktizoval Štěpánek, který nepatrným pohybem u sítě mátl soupeře čekajícího na return. Fígl vyšel. Haase pak neunesl ztracený balon, ačkoliv sám chyboval, a raketou začal mlátit do sítě.

Před zápasem převzal Štěpánek Cenu za oddanost Davisovu poháru. Není se čemu divit - v národním týmu sehrál 46 zápasů ve dvouhře a čtyřhře s celkovou bilancí 30:16.

„Zahřeje to na srdci, ale moje koncentrace byla hlavně na utkání, což jsme zvládli,“ uvedl Štěpánek.

Berdych, jenž už stejné ocenění vlastní, při slavnostním ceremoniálu vtipkoval, jestli by jeho parťák nemohl převzít cenu až jindy. „Protože loni ji při finále v Srbsku dostal Nenad Zimonjić a pak hrál vyloženě špatně. Já to snad zvládl o něco lépe,“ smál se Štěpánek.