Utkání prvního kola Davisova poháru mezi Českem a Nizozemskem zahájí dnes od 15 hodin na tvrdém povrchu v ostravské ČEZ Aréně Radek Štěpánek soubojem s nizozemskou jedničkou Robinem Haasem.

Rozhodl o tom včerejší los na Nové radnici. Ke druhému zápasu nastoupí česká opora Tomáš Berdych, který vyzve Igora Sijslinga.

Jízdu za postupem do čtvrtfinále se pokusí nakopnout Štěpánek, který je na žebříčku ATP čtyři místa za Haasem.

„Ještě jsme spolu nikdy nehráli, ale známe se, na turnajích se pravidelně potkáváme. Hraje nátlakovou hru, spoléhá hlavně na servis a forhend. Nejdůležitější bude ale můj výkon, na ten se soustředím,“ řekl po včerejším losu Štěpánek.

„Jsem rád, že hraju první zápas. Vždy je lepší začínat, protože víte, na kterou hodinu se připravit,“ podotkl Haase. Rodák z Haagu si je vědom kvalit českého výběru.

„Jsou znovu v nejsilnějším složení, v němž vyhráli poslední dva ročníky Davisova poháru. To vzbuzuje opravdu velký respekt. Ale nemáme poraženeckou náladu, úplně bez šancí nejsme,“ myslí si Haase.

Následně se utká Berdych se Sijslingem. A také v jejich případě půjde o premiérové měření sil.

„Jak Haase, tak Sijsling jsou hodně nepříjemní. Jsou to mladí kluci, kteří čekají na úspěch. Budou velmi hladoví. Když je člověk v roli jasného favorita, hraje se mu vždy hůř. Naopak soupeř nemá co ztratit. Budou se chtít ukázat,“ varuje Berdych, pro nějž to bude jubilejní šedesátý zápas v prestižní týmové soutěži.

„Chci pomoci týmu vyhnout se baráži a postoupit do čtvrtfinále. Máme devět vítězství v řadě, takže by bylo krásné to o víkendu desítkou dorazit,“ doplnil Berdych. Česká jednička, sedmý hráč světa a čerstvý semifinalista Australian Open už dříve naznačil, že si dá po utkání s Nizozemskem od reprezentace alespoň na čas pauzu. Také proto chce v Ostravě uspět.

Do zítřejší čtyřhry, která odstartuje ve 14 hodin, nominoval kapitán Navrátil dvojici Jiří Veselý, Lukáš Rosol. Je však téměř jisté, že na kurt nakonec vstoupí sehraná a hlavně velmi úspěšná dvojice Berdych, Štěpánek.

Nizozemci, s deblovým specialistou Rojerem, mají více variant. Možné je i to, že jejich kapitán nasadí Haaseho se Sijslingem, kteří to dotáhli na loňském Australian Open až do finále.

S Nizozemskem mají čeští tenisté, které čeká cesta za daviscupovým hattrickem, pozitivní bilanci čtyř výher a jedné porážky. Naposledy borce ze země tulipánů porazili v baráži před osmi lety a byl u toho jak Berdych, tak Haase.

Vítěz utkání narazí ve čtvrtfinále na lepšího ze zápasu Japonska s Kanadou. Češi by v obou případech cestovali začátkem dubna na půdu soupeře.