Po prvním dnu byl v Ženevě stav 1:1, když domácí favorit Stanislas Wawrinka zdolal Lukáše Rosola 3:0 na sety.

Srovnání zajistila Česku týmová jednička Tomáš Berdych výhrou nad Henrim Laaksonenem 6:3, 6:2, 6:7 a 6:1.

Klíčový bod přinesl na ženevském výstavišti tradičně debl, ve kterém Tomáš Berdych s Lukášem Rosolem zdolali Marca Chiudinelliho se Stanislasem Wawrinkou v pětisetovém dramatu. Zápas vešel do historie, neboť trval sedm hodin a jednu minutu, takže se stal nejdelším utkáním v historii soutěže!

„Před klukama klobouk dolů. Hráli spolu poprvé, měli slabší i dobré okamžiky, ale podstatné je, že jsme vyhráli,“ řekl kapitán českého celku Jaroslav Navrátil.

Po jedenáctihodinovém duelu Johna Isnera z USA s Francouzem Nicolasem Mahutem ve Wimbledonu 2011 byl tento zápas zároveň druhým nejdelším v historii tenisu.

„Oba jsme předváděli, co jsme potřebovali, každý hrál to svoje. A že to trvalo takhle dlouho? S tím se nedá nic dělat,“ řekl po zápase Berdych. „Je jedno, jak dlouho jsem hráli. Důležité je, že jsme přinesli bod a na kurtu se doplňovali,“ pronesl Rosol.

Berdych měl po proměněném mečbolu zvláštní pocit. Domácí Marco Chiudinelli udělal dvojchybu a hala ztichla, což českou jedničku zaskočilo. „Když to dopadlo, tak jsem tomu v jednu chvíli nevěřil. Všichni byli zticha a já si říkal, snad by se měli radovat. Ale pak jsem si uvědomil, že nehrajeme doma,“ usmál se Berdych.

Ten pak zařídil českým tenistům i postupový třetí bod, když v kvalitním duelu porazil domácího Wawrinku 3:1 na sety.

„Jsem moc rád, že to Tomáš dokončil a podal velice dobrý výkon. Těžil ze svých zkušeností a podstatné taky bylo sebevědomí,“ pochválil kapitán Navrátil týmovou jedničku.

V závěrečném duelu za rozhodnutého stavu zdolal domácí Henri Laaksonen vítěze juniorky Australian Open z roku 2011 Jiřího Veselého. „Byl jsem na začátku v euforii a pořádně jsem neřešil, co se děje. Ve druhém setu to na mě po brejku přišlo, cítil jsem, že bych mohl vyhrát svůj první zápas, a bohužel mě to svázalo. Odešla mi ruka i hlava a psychicky jsem to nezvládl,“ zalitoval Veselý.

Štěpánek fandil doma na rotopedu

Svěřenci Jaroslava Navrátila se museli ve Švýcarsku obejít bez Radka Štěpánka, který je po operaci vyhřezlé ploténky. Ten tak aspoň na dálku fandil. „Borci, chtěl jsem vám popřát hodně štěstí a věřím, že to zvládnete,“ přál hrdina loňského finále proti Španělsku celému českému týmu ještě před vypuknutím bitvy.

Pak sledoval dění z Ženevy v teple domova, kde už opatrně šlapal na rotopedu, aby se udržoval v kondici. Nejvíc prožíval sobotní napínavou čtyřhru, ve které Berdych s Rosolem rozhodli o výhře až v pátém setu 24:22.

„Díla Alfreda Hitchcocka jsou proti tomu jen vyšumělá limonáda,“ glosoval to Štěpánek. Berdych s Rosolem sedmihodinovou čtyřhrou překonali nejen daviscupový rekord, ale právě i Štěpánka, jehož šestihodinový zápas s Ivem Karlovićem byl dosud nejdelším českým duelem v Davisově poháru.

Před Berdychovým rozhodujícím zápasem se Stanislasem Wawrinkou pak Štěpánek přidal další hlášku. „To bude Mortal Kombat,“ očekával ostrý boj po vzoru arkádových bojových her, ale jeho parťák Berdych zápas zvládl ve čtyřech setech.

Domácímu výběru scházel v sestavě druhý hráč světa Roger Federer, který se rozhodl, že v první polovině sezony týmovou soutěž vynechá.

Tenisté vyhráli v Davis Cupu šestý zápas v řadě a vytvořili tak nejdelší českou vítěznou šňůru. Prodloužit ji mohou 5. až 7. dubna v Kazachstánu, kterému mají co vracet. V roce 2011 s Kazachy nečekaně prohráli první kolo v Ostravě a museli do baráže.

Davis Cup – 1. kolo:

Švýcarsko – Česko 2:3

Wawrinka – Rosol 6:4, 6:3, 6:4

Laaksonen – Berdych 3:6, 2:6, 7:6, 1:6

Chiudinelli, Wawrinka – Berdych, Rosol 4:6, 7:5, 4:6, 7:6, 22:24

Wawrinka – Berdych 3:6, 4:6, 6:3, 6:7

Laaksonen – Veselý 0:6, 6:3, 6:1