Jako nováček extraligy nestačili v úvodních dvou kolech na své soupeře. Extraliga se hraje zvláštním způsobem, kdy polovina týmů vyjede na víkend ke dvěma zápasům ven, v nichž ale jednou figurují jako domácí a podruhé jako hosté. Závěrečná tři kola se pak odehrají na jednom místě, v této sezoně konkrétně ve Frýdku-Místku.

Unichess Praha B – Slavoj Český Těšín 5:3

„Naše družstvo nastoupilo v kompletní sestavě a asi po třech hodinách hry jsme sahali po bodech,“ přibližoval kapitán Těšína Václav Mitura.

Situace se měla tak: Na druhé šachovnici měl Straka velký náskok ve vývinu figur a zdálo se, že Jurčík bude jeho tlak jen velice těžce neutralizovat. Na čtvrté šachovnici zase získal Langner prostorovou převahu a zvyšoval tlak. Na šesté šachovnici získal Kawulok trvalou poziční výhodu a na sedmé šachovnici Hollan přehrával Petrovou.

„Jenže se nám to celé zbortilo. Naprostý zvrat nastal v časových tísních, když nejprve Kawulok vzal otráveného pěšce, jeho král zůstal osamocen, a i když byly vyměněné dámy, tak nebyl schopen zabránit matu,“ začal Mitura popisovat zvrat v utkání.

Výhru nevytěžil z výhodné pozice Straka a poté Wiewiora ve zcela vyhraném postavení zaváhal a dovolil soupeři zabránit matu, takže partii jen remizoval.

„V této situaci byl Langner nucen hrát vyrovnané postavení na výhru. Přiostřil pozici, ale zápletky se vyvinuly ve prospěch soupeře,“ zalitoval Mitura.

Mrázek dosáhl své oblíbené nepřehledné pozice, byl však přinucen vyměnit dámy a jeho postavení s mnoha slabinami bylo tím pádem neudržitelné.

„Slabou náplastí bylo přesvědčivé vítězství Hollana a udržení pozice Molendy, který měl o dva pěšce míň,“ mávl rukou Mitura. Škoda, body byly blízko.

Body: Vrbata, Kuba a Šlampa po 1, Konopka, Jurčík, Pařízek a Řehořek po 0,5 – Hollan 1, Molenda, Straka, Piesik a Wiewiora po 0,5.

Slavoj Český Těšín – Výstaviště Lysá nad Labem 1,5:6,5

Druhý soupeř Těšína byl úplně jiného ražení. „Lysá nad Labem je soupeř velmi silný, v posledních třech sezonách skončil pokaždé druhý a proti nám nastoupil se sedmi velmistry v sestavě. Prakticky jsme neměli šanci,“ uznal Mitura.

Cenné remízy uhráli aspoň Hollan, Kawulok a Polák Piesik. Zápas se hrál v Lysé nad Labem.

Body: Piesik, Hollan a Kawulok po 0,5 – Najer, Jemelin, Oral, Rogozenco a Kislinsky po 1, Plát, Jansa a Šuráň po 0,5.

Oldřich Horák