Získal ale dva bonusové body. Jednak za prohru o sedm či méně bodů, jednak za čtyři a více položených pětek. Havířov jich položil šest. Díky tomu zůstal druhý o jediný bod právě před třetí Bystrcí.

Vítězem soutěže se stala Přelouč a do prolínací soutěže se dvěma nejhoršími celky z první ligy Slavií a Zlínem se dostaly ještě České Budějovice, čtvrtý tým druholigové tabulky.

Ostatní celky čeká soutěž s označením třetí liga. „A tam jsme rozhodně nechtěli. Věděli jsme, že si to rozdáme s Ostravou, Bystrcí a Budějovicemi o jednoho Černého Petra. Přelouč byla někde jinde,“ uznal hrající trenér havířovského týmu Patrik Kovács.

Do Brna vzal hlavně střídající hráče, aby i oni nabrali větší herní praxi. „Klukům jsem řekl, že mě bude zajímat hlavně předvedená hra. Sice jsme prohráli, ale s úrovní zápasu i naší hrou můžu být spokojen. Kluci mě nezklamali,“ uznal Kovács.

S povděkem kvitoval rychlý start svého mužstva, které brzy položilo pětku. „Pozoruji to na mužstvu už asi ve čtvrtém zápase v řadě. Nečekáme na to, s čím přijde soupeř, snažíme se okamžitě udeřit a daří se to,“ pochvaloval si Kovács.

Tím, jak spolu hráli spíš náhradníci a další borci nastoupili na pro ně nezvyklých postech, trvalo sehrávání havířovských formací o něco déle a Brňané toho využili k otočení skóre.

V 25. minutě musel navíc odstoupit ze hry Walek, autor dvou pětek, na jehož pozici se posunul mladý Trtek a zastoupil ho! „Mile mě překvapil, také dvakrát položil,“ komentoval to Kovács.

Havířované prošli jarní soutěží bez větších problémů.Zdroj: Josef Pintér

On sám se dostal na hřiště v 55. minutě, takže mohl své svěřence dirigovat přímo na hřišti. „Líbilo se mi, jak jsme působili jednolitě. Plnili jsme taktické pokyny, hráli organizovaně a Bystrc měla obrovské problémy se k nám vůbec dostat. Vypracovali jsme si dost možností k obratu, nakonec to těsně nestačilo,“ zalitoval Kovács.

Pozitivem je naopak fyzický fond havířovských hráčů, kteří měli v první půlce jara problémy s koncovkami zápasů. „Tahali jsme nohy z medu, ale v posledních dvou třech zápasech se to zlepšilo a měli jsme nad soupeři navrch,“ říká trenér mužstva.

Problémem havířovské hry byly konverze. Polovinu pětek nedoprovodily dvoubodové kopy po pětce. Proměnit aspoň dvě, Havířov by vyhrál. „Škoda, ale máme přes léto aspoň na čem pracovat,“ podotkl Patrik Kovács, který se bude poohlížet po případných posilách pro podzimní část.

Ta se bude jmenovat nadstavba druhé ligy a oproti původním předpokladům se nebude hrát dvoukolově, ale jen jednokolově. Žádný zápas si Havířov nepředehraje už nyní na jaře. „Nedávalo by to smysl. Odehrát na podzim tři nebo čtyři zápasy postrádá logiku,“ vysvětlil Kovács.

RC Bystrc – RC Havířov 39:36 (29:17)

Pětky: 7:6. Rozhodčí: Bednařík. ŽK: Šťastný (H). Diváci: 104.

Body Bystrce: Sovadina 15, Galetka 7, Friedl, Holý a Čermák po 5, Berger 2.

Havířov: Fajkus (41. Musil), O. Benčík (55. Kovács 5), Macháček, Aberle 5, Titěra, Kokinda 5 (41. Miarka), Šťastný, Kolodziejczyk – Trtek 7, Walek 12 (25. Regec) – Peter, Sittek 2, Barabáš, Lamač – Hladík. Trenér: Kovács.