Čtvrtý ročník Residomo Havířovské desítky byl zároveň i Mistrostvím Moravy a Slezska v silničním běhu a tak na trati na 10 km padaly rekordy. Ze štědrého příspěvku pro své fungování se mohou těšit havířovští boccisté.

Havířovskému handicap sport clubu pořadatelé s potěšením předali částku 67 300 korun. „Na benefiční část akce jsme nezapomněli ani letos. Jsme rádi, že nám boccisté každý rok aktivně pomáhají s organizací a jsou nedílnou součástí tohoto závodu. Závod každý rok absolvuje více a více závodníků, právě díky nim můžeme boccistům štědře přispívat,“ říká jeden z hlavních pořadatelů akce Lumír Hlaváč.

| Video: Youtube

Vítězi Pastorová a Chrascina

Hlavní závod na 10 km mezi muži vyhrál Marek Chrascina z Jablunkova s časem 32:57 min., vylepšil tak o minutu traťový rekord.

close Vítězka mezi ženami Petra Pastorová. info Zdroj: Libor Běčák zoom_in

„Běželo se mi dobře. Jsem rád, že jsem překonal loňský rekord. Tím, že bylo teplo, tak to bylo trochu složitější. V Havířově jsem už potřetí a je to mé třetí vítězství, bohužel ne v řadě, protože loni jsem nebyl,“ přibližoval v cíli své dojmy Chrascina. A co říká na úroveň běžeckého podniku? „Stává se tady z toho stále větší a větší akce, což mě těší. Akorát startovné je dražší,“ podrbal se na hlavě Chrascina.

V ženské kategorii zvítězila pětinásobná mistryně České republiky v maratonu, ostravská Petra Pastorová s časem 38:16 min.

| Video: Youtube

„Jsem ráda, že si mě tady do Havířova pozvali. Z organizačního pohledu se mi to hodně líbí, je to promakané. Po trase byli muzikanti i komentátoři,“ všímala si vítězka. „Já jsem teď v plném tréninku, protože za dvanáct dnů běžím v Číně padesát kilometrů, takže to pro mě v Havířově bylo obtížnější, jelikož neběhám tak rychle, spíš větší dálky. Pro mě to byl spíš takový rychlostní trénink,“ smála se Pastorová v cíli.

Štafetu zaběhl nejrychleji tým s názvem Light Bike team Mladé pušky v čase 38:32 min. Ani letos nechyběl závod na 5 km, dětský i seniorský běh. Celkově se na start postavilo 1 190 běžců, z toho přes 400 dětí a 40 seniorů.

| Video: Youtube

„Do dětského běhu se ve velkém zapojili sportovní kolektivy z Havířova. Přes padesát dětí z hokejového klubu, čtyřicet dětí z florbalového klubu, z FK Gascontrol Havířov a doplnila je početná skupina ze základní školy Moravská,“ těší se ze zapojení malých sportovců Hlaváč.

I mezi dětmi závodil rekordman. Teprve devítiletý Jakub Dian zvládnul zaběhnout dětský běh, běh na 5 kilometrů a běžecký den zakončil desítkou.

„Ceníme si všech sportovních aktivit, které se v Havířově konají. Loni měl u našich sportovců závod velký úspěch, proto jsme se rádi všichni společně v klubových barvách zúčastnili závodu i letos. O to víc mě těší, že tím podporujeme handicapované sportovce,“ říká viceprezident havířovského Torpeda Pavel Kotula.

Afterparty a tombola

O občerstvení se postarali havířovské CrossCafe se svou výbornou kávou a dezerty, a také První havířovský minipivovar, který i letos uvařil speciální pivo závodu s názvem Běžec. Afterparty se konala přímo na havířovském náměstí. Zazpívala kapela Střepy, zpěvačka Vali Angel, Domek Rozbrojů (Kapela Porcelan People) a Petr Harazin z kapely NEBE, který si stihnul hlavní závod sám zaběhnout.

Závodníci, kteří se postavili na start v kategoriích na 10 a 5 km a štafety, po závodě napjatě sledovali slosování o hodnotné ceny věnované partnery. Ti nejšťastnější pak vyhráli roční nájem bytu u generálního partnera Residomo zdarma. „Podpory našich partnerů si moc vážíme a jsme rádi, že s námi chtějí spolupracovat a dávají nám možnosti posouvat závod i sportovního ducha města stále dál,“ děkuje Hlaváč za podporu všem partnerům.