„Původně jsme plánovali nasadit až sedm borců, ale tři kluci měli bohužel zdravotní problémy, takže jsme nakonec poskládali sestavu čtyř lidí," vysvětloval menší problémy na startu manažer SKV Baník Havířov Dalibor Klimša.

I tak dosáhli havířovští vzpěrači na tři medaile. David Mirga vyhrál v kategorii do 94 kilogramů šampionát do 20 let, v téže kategorii do 23 let skončil druhý, jelikož jej do pozice vicemistra odsunul o něco starší Petr Sedláček z Bohumína. Druhý titul pro Havířov získal Silvestr Khek (do 23 let) ve váze do 85 kilo.

Vzhledem k mnohaletým zkušenostem havířovského vzpírání v pořádání podobných významných akcí samotné závody odsýpaly a vzpěrači nevyšli z rytmu. Mohli tak předvést vrcholné výkony, za které si ti nejlepší právem odnesli medaile.

„Rád bych vyzdvihl nejen naše reprezentanty Davida Mirgu a Silvestra Kheka, ale i další chlapce. Lukáš Sivák získal jedno šesté, Martin Leinweber zase jedno páté místo. To v republikové konkurenci není zrovna málo," doplnil šéftrenér havířovského klubu Jaroslav Pešat.

Dva tituly republikového šampiona získal v Havířově i Vlastimil Moskál ze Vzpěračské školy Oty Zaremby z Horní Suché. „Vlastíkovi je teprve šestnáct let, ale už se dokázal prosadit i mezi staršími juniory, a to ho teprve čeká mistrovství republiky do 17 let, které bude na podzim a které loni ve váze do padesáti kilo vyhrál," připomněl trenér Pavel Khek hlavní Moskálův program, kde bude obhajovat zlato.

V Havířově startoval ve váze do 56 kg a v trhu dal nad hlavu 76 kg, v nadhozu pak 93 kg, což v olympijském dvojboji dalo solidních 169 kilogramů.

Na čtvrtém místě skončil v Havířově další zástupce VŠOZ Horní Suchá, teprve patnáctiletý Štěpán Zbořil, který dostal v trhu nad sebe 60 kilo a v nadhozu dokonce 77 kg.

Nutno připomenout, že výkon Moskála ve váze do 56 kg (169 ve dvojboji) byl tak kvalitní, že by zvítězil i ve váze do 62 kilogramů, kde vítězný Balogh z Plzně dostal nad hlavu ve dvojboji dohromady „jen" 165 kilogramů.

Neztratili se ani zástupci bohumínské školy vzpírání. Již výše zmiňovaného šampiona Sedláčka doplnil bronzový Jaromír Gasior (do 20 let) v kategorii do 69 kilogramů, který se popral s váhou 218 kilo (98 + 120). Gasiorovi patřila třetí příčka i v juniorech do 23 let. Další bronz přidal Eduard Sedláček ve váze do 85 kg, když dostal nad hlavu ve dvojboji slušných 230 kilo (105 + 125).

Někteří borci získali „dablované" medaile, protože kategorie do 20 i do 23 let soutěžily společně, ale počítaly se zvlášť.

VÝSLEDKY

Junioři do 20 let
Váha do 56 kg: 1. V. Moskál (H. Suchá), 2. P. Pišta (Rotava), 3. M. Dopirák (Ostrava).
Váha do 62 kg: 1. J. Balogh (Plzeň), 2. P. Hrubý (Rotava), 3. B. Zahradník (Chomutov).
Váha do 69 kg: 1. M. Janíček (Ostrava), 2. P. Mareček (Boskovice), 3. J. Gasior (Bohumín).
Váha do 77 kg: 1. M. Pěchula (Ostrava), 2. L. Kříž (Chomutov), 3. L. Hofbauer (Zlín).
Váha do 85 kg: 1. V. Kopecký (N. Hrozenkov), 2. M. Parolek (Boskovice), 3. E. Sedláček (Bohumín).
Váha do 94 kg: 1. D. Mirga (Havířov), 2. D. Cserge (Rotava), 3. M. Schmidt (Šumperk).
Váha do 105 kg: 1. V. Manhart (Cheb).
Váha nad 105 kg: 1. T. Pecka (Teplice).

Junioři do 23 let
Váha do 56 kg: 1. V. Moskál (H. Suchá), 2. P. Pišta (Rotava), 3. M. Dopirák (Ostrava).
Váha do 62 kg: 1. T. Janoušek (Boskovice), 2. J. Balogh (Plzeň), 3. P. Hrubý (Rotava).
Váha do 69 kg: 1. M. Janíček (Ostrava), 2. P. Mareček (Boskovice), 3. J. Gasior (Bohumín).
Váha do 77 kg: 1. M. Pěchula (Ostrava), 2. L. Kříž (Chomutov), 3. L. Hofbauer (Zlín).
Váha do 85 kg: 1. S. Khek (Havířov), 2. V. Kopecký (N. Hrozenkov), 3. T. Hrančík (Kopřivnice).
Váha do 94 kg: 1. P. Sedláček (Bohumín), 2. D. Mirga (Havířov), 3. D. Cserge (Rotava).
Váha do 105 kg: 1. V. Manhart (Cheb).
Váha nad 105 kg: 1. T. Pecka (Teplice), 2. J. Balogh (Plzeň).