„Chceme si znovu zachovat extraligovou příslušnost. Nejlépe stejným způsobem jako loni, tedy probojovat se do play off. Nervů v play out či baráži jsme si už užili dost," podotýká s úsměvem předseda florbalového klubu z Havířova Roman Kantor.

Jedním dechem ale dodává, že to bude poměrně složitá úloha. „Vesměs všechny přední české týmy oslabily odchody stěžejních hráčů. Výjimkou jsou pouze mistrovské Střešovice. Předpokládáme, že soutěž se hodně vyrovná a zprůměruje. Boj o play off bude ještě těžší než loni," počítá Kantor s tím, že Torpedo čekají každý týden náročné bitvy o všechno.

Základním předpokladem k úspěšnému naplnění záchranářské mise bude neztrácet doma body. „A ještě důležitější bude urvat nějaký ten bodík silné čtyřce, do které by kromě Tatranu měly patřit ještě Mladá Boleslav, Vítkovice a Chodov. Kdo s těmito týmy něco uhraje, získá velkou výhodu," domnívá se Kantor, sám bývalý a dlouholetý extraligový hráč.

Prosadit se v tlačenici osmi vyrovnaných celků bude hráčům Torpeda pomáhat nestárnoucí Pavel Kožušník, jenž letos oslavil své 35. narozeniny! „Pavel nám ohromně pomohl už loni, ale obávám se, že letos to pro něj bude už opravdu poslední sezona. Kloubit zaměstnání a hlavně rodinu s florbalovou extraligou je hodně obtížné. Jeho pomoci si velmi vážíme," konstatoval předseda Torpeda.

Jinak v kádru trenéra Ivo Jochmana nedošlo k větším pohybům. Ze sestavy vypadl akorát Miroslav Kožušník, který pyká za dopingový nález marihuany. Dalšími dvěma odchody jsou brankář Pavel Kotula, který poslední rok studia na vysoké škole v Brně odchytá s největší pravděpodobností za prvoligový Hattrick a minimálně rok stráví v nižších soutěžích David Beneš. Hostovat bude v týmu Slovan Havířov.

„Pro novou sezonu jsme tým doplnili o nadějné mladé kluky z okolí a juniory (Mattivi, Beran, Drobný, Hudec atd. – pozn. aut.), kteří rovněž dostanou šanci prát se o místo v sestavě," přiblížil Kantor. Patří mezi ně především juniorský reprezentační obránce Petr Bezděčík, mladší bratr kapitána A-mužstva Pavla, a dále Adam Fliega, Martin Zemánek, Kamil Peřka, Radek Kubala či Lukáš Krupička.

„Těch hráčů je opravdu dost a zapracovat je všechny postupně do týmu je otázka dvou tří let. Klukům ale snaha nechybí, tak uvidíme," usmívá se i asistent trenéra Jochmana na havířovské lavičce Libor Pacík.
Co se týče přípravy, absolvovali Havířovští v létě Czech Open a dva duely se soupeři z nižších soutěží (Horní Suchá, Slavia Havířov). Vše směřovali k sehrávání a oživení herních kombinací. „Sotva jsme to mohli brát jako generálku na Tatran, který je výkonnostně někde úplně jinde. Potřebovali jsme hlavně vidět v zápasovém zatížení mladé kluky, vyzkoušet je. Pro nás startuje extraliga de facto až o dalším víkendu v Otrokovicích a proto i příprava graduje k tomuto datu," objasnil Pacík.

V neděli na mistra!

Tím se dostáváme k úvodnímu bonbonku extraligové sezony, ve kterém Torpedo přivítá na své palubovce v neděli 16. září od 17 hodin právě Tatran Střešovice. Přestože Havířované mají ještě v živé paměti výprasky od tohoto soupeře z posledního play off, mohlo by být jejich výhodou, že se s mistrovským celkem utkají již na samém začátku.

„Střešovice směřují momentálně vše k říjnovému Poháru mistrů, na kterém by se chtěli dobře prezentovat a především tomuto cíli vše podřizují. To by pro nás mohlo znamenat malou výhodu, nehledě na to, že hrát s rozehraným a nerozehraným Tatranem je diametrální rozdíl. K tomu jsou jeho hráči reprezentanty, kteří měli v posledních týdnech docela nabitý program. I to nám může hrát do karet," nevzdává se Roman Kantor možnosti potrápit dominátora české nejvyšší soutěže.

To by samozřejmě potěšilo i Pacíka, ale ten zůstává opatrný. „Jsem realista. Pro naše mladé bude zápas velkou školou. Oni potřebují především sbírat zkušenosti, takže se možností bodovat v tomto utkání nebudeme ani zabývat. Po zápase budeme moudřejší," poznamenal.