Nováček soutěže se za své vystoupení v této sezoně nemusí stydět. Herně obstál, splnil cíl v podobě účasti v play off a nebyl daleko od překvapení. Do budoucna počítají v klubu s plnou adaptací na prvoligovou úroveň a možná i postupem do superligy.

Výborná čtvrtfinálová série s adeptem na postup došla o víkendu do rozhodujícího pátého utkání. Florbalisté Havířova se jeli poprat o úspěch do Ústí nad Labem a podle průběhu zápasu se jednalo o otevřený duel.

Předně je třeba dodat, že Severočeši patří letos k nejvážnějších uchazečům na postup. „Ale v rozhodujícím utkání už se rozdíly mažou. I ten pátý zápas byl na obě strany, postoupit mohl každý. Kvalita zápasu byla veliká, přispěli k ní i špičkoví rozhodčí Černý s Janouškem a atmosféra byla jedním slovem úžasná," popisoval trenér Torpeda Filip Kubíček.

Rozhodující souboj si nenechaly ujít čtyři stovky ústeckých diváků. Návštěva to tedy byla jako na třetiligovém, a v některých případech i na druholigovém, fotbale. „Občas jsme přes bubny a řehtačky neslyšeli vlastního slova. Myslím, že to bylo skvělé vyvrcholení sezony, byť s hořkým koncem pro nás. Ale přesně pro tyhle zápasy se ten florbal hraje," mínil Kubíček.

Vyrovnaný souboj

Samotné utkání přineslo pohledný florbal. Každý z hráčů dával do hry absolutní maximum. Havířovu vyšel začátek, přesilovku využil už po devíti sekundách Varta. Domácí však ihned odpověděli. „To byla škoda, mohli jsme náskok držet déle. Horší ale byla pozdější pasáž, kdy faulovali nejprve gólman Kotula a po něm i Varta a soupeř proměnil obě trestná střílení," informoval Kubíček.

Havířovští se ale nevzdávali, po skvěle secvičeném volném úderu Kozlík korigoval a minutu před koncem srovnal Beneš, čímž umlčel rozdováděné domácí obecenstvo.

V prostřední části šel Havířov po další trefě Davida Beneše opět do vedení, v tu chvíli měl navrch. Ústí se ale zvedlo. „Měli tam nějaké tyčky, ale i my si vypracovávali šance. Bylo to vyrovnané a skórovat mohl kdokoliv. Ke konci třetiny jsme ale začali dělat chyby, domácí srovnali a my si v šatně museli něco říct k těm posledním minutám, které nebyly ideální," přibližoval trenér Torpeda.

V poslední třetině se tak čekalo na rozhodující trefu. Havířov se nadále vyrovnal Ústí v důrazu i technice. „Pak jsme bohužel dostali takový hloupý gól po závaru, kdy do toho soupeř plácl bekhendem a tečovaná střela skončila v růžku naší branky. Nicméně jsme se pořád snažili o gól, protože šance na to byly, hlavně ty Krausovy. I soupeř tam něco měl. Byl to opravdu vynikající florbal," líbilo se Kubíčkovi drama.

V závěru Torpedo přitlačilo, v power play si dokonce vypracovalo dvě tutovky. „Dojeli jsme na neproměňování šancí. Ale kdo by před startem play off čekal, že budeme takhle trápit zrovna Ústí. Klukům jsem po sérii poděkoval. Každý podobně těžký zápas je může posunout dál," uznal Kubíček.

Co dál?

Torpedo tedy ve své nováčkovské sezoně v I. lize obstálo a potvrdilo, že předchozí roky strávené ve druhé lize byly jen odrazem finanční situace. Herně totiž mají florbalisté na to, aby působili minimálně v první lize. „Ty tři roky v národní lize se na vás, ať chcete, nebo ne, podepíšou. My ale víme, na čem bychom měli zapracovat a kde nás tlačí bota. Pokud si hráči udrží stoprocentní přístup k tréninkům a zápasům, tak o obavy havířovského florbalu nemusíme mít obavy. Potenciál tady je a my se budeme snažit o to, abychom v nejbližší době vrátili do města nejvyšší soutěž. Zatím se adaptujeme na prvoligovou úroveň a časem se uvidí," zakončil Filip Kubíček vyhlídky klubu do budoucna.

Florbal Ústí n. L. – Torpedo Pegres Havířov 5:4 (3:3, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Kopecký (Kolstrunk), 16. z tr. stř. Krbec, 17. z tr. stř. Krbec, 38. Stibor (Kopecký), 52. Stummer (Täuber) – 10. Varta (Krečmer), 17. Kozlík (K. Peřka), 19. Beneš (Pavel Bezděčík), 26. Beneš. Rozhodčí: Černý, Janoušek. Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 420. Konečný stav série: 3:2.

Havířov: Kotula (17. Piško, pak opět Kotula) – Vlach, Kučera, Šochman, Varta, Beneš, Třaska – K. Peřka, Mžyk, Kozlík – Krečmer, Kloza, Kraus – Bezděčík, Plášek, Holeš.