Favorité či vedoucí borci svých kategorií si tentokrát vítězné vavříny moc nepřipisovali, což jen přispěje k celkové atraktivitě letošního mimořádně napínavého seriálu Buksa/Ados mezinárodního mistrovství republiky v motokrosu.

Neplatilo to o ženské kategorii, kde už druhým rokem válcuje všechny okolo Lucie Simonová. Sympaticky ale přiznala, že letos jsou závody z jejího pohledu mnohem náročnější. „Loni taková konkurence nebyla, nejezdila například Jana Antošová, takže pořadí nebylo tak našlapané jako letos, kdy se všechny holky hodně zlepšily. Upřímně – bylo to trochu nezáživné. Už teď v Petrovicích jsem měla namále a kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby Jana v první jízdě nespadla," uvedla vítězná Simonová, která vítězství označila za letošní nejtěžší. „Bylo to docela náročné, protože jsem byla na dovolené a tam moc netrénovala. Síly mi chyběly," přiznala Simonová.

I ženy ukázaly slušné výkony.

Kategorii MX1 ovládl k překvapení všech i sebe sama Petr Michalec na Hondě. „Sám se divím, jak mi to tady vyšlo. V Petrovicích se mi nikdy moc nedařilo, ale už v kvalifikaci jsem cítil, že mi to dneska jde. Měl jsem čtvrtý nejrychlejší čas i dobrý pocit. Asi na místní trať změním názor," usmíval se vítěz první jízdy. V té druhé skončil třetí.

Vítěz kategorie MX1 Petr Michalec.

„Snažil jsem se soustředit na start, protože ten je vždy nejdůležitější. Jde o to zvládnout dobře prvních pár metrů, z toho pak člověk vyžije celou jízdu, pokud nemá problém. A já ho v první rozjížďce neměl, tam mi všechno sedlo. Ta druhá už byla horší, na startu jsem se motal kolem sedmého osmého místa, takže jsem musel pár lidí předjet. Ale všechno si sedlo, i počasí bylo parádní, pod mrakem, což je pro motokros ideální, protože není vedro a na trati se ani nepráší," pochvaloval si podmínky v Petrovicích.

A ambice v domácím seriálu? „No, kdyby mi to ještě párkrát vyšlo na bednu, tak budu spokojený," rozloučil se.

Silnější MX2 zase ovládl polský jezdec Tomasz Wysocki. Protože se pořadatelům nedařilo spustit na počest vítěze polskou hymnu, skvělí polští příznivci bleskově zaimprovizovali a Wysockému hymnu živě zazpívali. „Bylo to lepší než normálně," pousmál se nejprve Wysocki. Vítězství v Petrovicích, kde to dobře zná, jej potěšilo. „Tuhle trať beru jako takovou domácí v Česku. Občas si sem z Chorzówa skočím na trénink. Je to taky ve Slezsku, takže blízko," vysvětluje.

Tomasz Wysocki z Polska vyhrál MX2.

Jeho priorita letos leží v evropském šampionátu, kde jezdí kategorii MX 250ccm. „Soustředím se hlavně na to, ale když bude volný víkend, ještě si zkusím český seriál odjet," ujistil sympatický Polák.

Mezi veterány sváděli souboje podle očekávání Martin Žerava s Jindřichem Hrabicou mladším. Prvně jmenovaný dvakrát vyhrál, Hrabica byl dvakrát druhý a stejné pořadí je i v průběžném hodnocení seriálu.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

Ženy: 1. Lucie Simonová (HT Group Racing Team) 50, 2. Jana Antošová (Buksa/Ados KTM Team) 44, 3. Barbora Laňková (Action Racing Team) 40.
MX1: 1. Petr Michalec (Spencer Life Media Team) 45, 2. Jaromír Romančík (Team MAX 2) 43, 3. Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team) 42.
MX2: 1. Tomasz Wysocki (JD 191 KRM Racing Team) 43, 2. Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team) 43, 3. Martin Krč (SZA Racing Team) 42.
Veteráni: 1. Martin Žerava (SMF) 50, 2. Jindřich Hrabica (HT Group Racing Team) 44, 3. Michal Kynčl (Yamaha Čepelák Racing Team) 40.

Vážení čtenáři, Deník na svém webu nezveřejňuje celý obsah novin a celé znění všech článků. Ucelené zpravodajství z regionu, České republiky i zahraničí, kultury a sportu, a také rubriky zábavy, osobní inzerce nebo speciální přílohy najdete v tištěném vydání Vašeho deníku nebo ve zlevněné předplacené internetové verzi. Aplikaci e-paper (elektronické vydání novin) najdete ve spodní části těchto webových stránek. Deník v plném znění takto můžete po připojení číst kdykoliv a kdekoliv na počítači nebo mobilním zařízení. Stránky i jednotlivé články můžete tisknout nebo archivovat.