V tomto příhraničním městě bude v nové sezoně extraliga jedinou republikovou soutěží na té úplně nejvyšší úrovni ze všech sportů, které se na území města provozují.

Šachovou extraligu hrály z karvinského regionu v minulosti pouze kluby Baník Karviná (4x) a ŠK Karviná (2x). Teď k nim přibude nově i Český Těšín.

O tento úspěch se postarali hráči Ladislav Langner, Marcin Molenda, Lumír Mrázek, Maciej Mroziak, Eneasz Wiewiora, Magdaléna Miturová, Marek Kawulok, Ernest Gibiec, Janusz Raszka a Václav a Karel Miturovi.

Před závěrečným kolem soutěže, které je na programu 15. dubna, jsme proto zašli za kapitánem Slavoje Václavem Miturou a položili mu pár otázek.

Které střetnutí bylo v průběhu sezony pro váš tým nejtěžší?

Tak především derby s Třincem, se kterým jsme nakonec prohráli, a je to naše jediná porážka. Důležité bylo i utkání v Hošťálkové, kde jsme po bitvě remizovali 4:4, i když to zpočátku vypadalo spíš na to, že prohrajeme 3:5. Ale velkou bojovností jsme nakonec získali aspoň ten bod. S naším největším konkurentem Jihlavou jsme se paradoxně utkali hned v prvním kole a zvítězili jsme 5:3. To jsme ale ještě netušili, že nás bude soupeř tak prohánět a že naopak nám se bude tak dařit.

Co myslíte, že o vašem postupu do extraligy nakonec rozhodlo?

Především zvítězil týmový duch. Drželi jsme při sobě a všichni hráli, jak nejlépe uměli. Oproti druhé lize jsme posílili tým o Ladislava Langnera a Lumíra Mrázka. To se ukázalo jako dobrá volba.

Už víte, v jakém složení budete hrát v extralize?

Podle mě ve stejném jako v první lize. Myslím si, že posílíme tak o jednoho hráče. Dál budeme hrát v Avionu. Musím říct, že extraliga nebude oproti první lize nijak finančně náročnější. Tady musím vyzvednout zájem města, se kterým také pořádáme prvomájový turnaj, a našich dalších partnerů, jako třeba SMS pana Kawuloka staršího, kteří nás podporují. 

A co výchova mládeže?

Na tu pochopitelně nezapomínáme. Máme dvacet dětí, o které se pečlivě zajímáme. Vždyť naše áčko je velmi mladé. Doufám, že hráči využijí účast v extralize k tomu, aby získali tituly velmistrů.

Oldřich Horák