Letošní ročník mezinárodního cyklistického závodu odstartuje ve čtvrtek druhého května, kdy se od třinácti hodin pojede úvodní etapa na trase Orlová – Štramberk.

Na startu se podle předběžné startovní listiny objeví deset národních týmů a závodnice šestnácti různých národností. „Na startovní listině máme závodnice, které jsou v první stovce v pořadí světového žebříčku UCI,“ uvedl ředitel závodu Petr Koláček.

V akci se mimo jiné ukáže italská mistryně světa z roku 2007 a aktuálně třetí žena světového žebříčku Marta Bastianelli, která se loni stala evropskou šampionkou na silnici. Ke známým tvářím patří i další Italky Barbara Guarischi či Sofia Bertizzolo nebo Anouska Koster z Nizozemska. Na start se znovu postaví i pravidelná účastnice Gracie Eugenia Bujak z Litvy, Belgičanka Ann-Sophie Duyck, Maria Novolockaja z Ruska i loňská šampionka závodu Emilia Fahlin ze Švédska.

Chybět nebudou ani týmy z České republiky, kterou budou reprezentovat výběry Dukly Praha a MIX Team ČR. V pelotonu by se mělo objevit dvanáct českých závodnic.

Z předchozích ročníků.

Několik novinek

Pořadatelé závodu si letos připravili pro cyklistky i diváky několik novinek. „V letošním ročníku jsme nepatrně změnili pořadí etap. Chceme totiž přilákat více fanoušků přímo na závod. Nově bude dvouetapa už v pátek, a to ráno časovka v Havířově, a odpoledne pak okruhy Orlovou a Doubravou. Etapu na Visalaje letos nejedeme vůbec,“ prozradil ředitel závodu Koláček.

Královská etapa odstartuje v sobotu z Lichnova. „Slibujeme si od toho, že na vrchařské prémii Pustevny a po trase etapy bude o víkendu více diváků,“ dodal Koláček. Závěrečná etapa startuje v neděli pátého května v deset hodin u městského úřadu v Orlové.

Program Gracie

Čtvrtek 2. 5. (13.00): I. etapa, Orlová - Štramberk (start před MěÚ Orlová)

Pátek 3. 5. (9.30): II. etapa, časovka Havířov - Ostrava - Havířov (start za velkým rondlem na Ostravské ulici směr Šenov, Ostrava)

Pátek 3. 5. (15.00): III. etapa, Dětmarovice - Orlová (start u Tepelné elektrárny Dětmarovice)

Sobota 4. 5. (11.00): IV. etapa, Lichnov - Lichnov (start v Lichnově, směr Bordovice, Frenštát p. R.)

Neděle 5. 5. (10.00): V. etapa, okruhy v Orlové (start před MěÚ Orlová)